Apple’ın MacBook Klavyelerine RGB Işıklandırma Ekleyebilir!

3 dk


Teknoloji devi Apple’ın meydana çıkan yeni patentine göre şirket, MacBook cihazlarının klavye tuşlarının üzerine cam bir katman yerleştirmek istiyor. Bu katman klavyenin dayanıklılığını artırırken aynı vakitte klavyeye RGB ışıklandırma gibi değişik fonksiyonler de katabilir.

ABD’li teknoloji devi Apple, bugüne kadar pek çok değişik türde ve değişik cihaza hitap eden patentleriyle karşımıza çıktı. Şirketin patentleri, Apple’ın ileride hangi sektörlere yöneleceğine dair de küçük bir ipucu verdi. Bugüne kadar Apple bünyesinden katlanabilir iMac tasarımı ve geleceğin otomobilleri amacıyla ‘gelişmiş far’ patentleri bile gördük.

Ortaya çıkan son Apple patentiyse şirketin MacBook klavyeleriyle alakalı oldu. Patentten anladığımız kadarıyla Apple, MacBook klavyelerini daha üst düzeye taşımak amacıyla çalışmalar yürütüyor. Yeni patentte yer alan detaylar, Apple’ın MacBook klavyelerinde yer alan tuşların ışıklandırılabileceğini de gösteriyor.

Apple’ın saydam tuş başlıkları patenti

Apple, bugüne kadar pek çok MacBook modeli sunmuş olsa da kullanıcılar vakit vakit bu cihazların klavyelerinden fazlasıyla şikayetçi oldular. Bugün keşfedilen 20200211795 numaralı patent başvurusuysa Apple’ın ‘saydam tuş başlıkları’ ismiyle fazlası bireyin ilgisini çekti.

Patentin isminden de anlaşılabileceği üzere Apple, gelecek MacBook’larda kullanılmak üzere saydam tuş başlıkları üstünde çalışıyor. Şirket, klavyelerin dayanıklılığını artırmanın yanı sıra bu bilhassa beraber klavyelere daha fazlası fonksiyon de kazandırmak istiyor gibi duruyor.

Günümüz Apple klavyelerinde her tuşa karşılık gelen rakam, işaret ya da harf; tuşların üzerine basılmış durumda. Bu amaçla vakit geçtikçe bu yazılar klavyenin üstünden silinebiliyor. İşte bu amaçla Apple, patentte yer alan cümleye göre ‘bir üst dış yüzey sahibi olan tuş gövdeli klavye amacıyla bir tuş başlığı’ geliştiriyor.

Tanımda yer alan ‘üst dış yüzey’ alanı camdan oluşacak ve böylelikle bu kısım saydam olacak. Bu sayede patente göre klavyenin üzerine basılan işaretler cam bir katmanın altında kalacak. Böylece klavyenin üstündeki işaretlerin silinme hali da ortadan kalkacak.

Patent, aynı vakitte ‘üst dış yüzey’ amacıyla değişik kullanım alanları da içeriyor. Bu kullanım meydanlarından biriyse klavyenin ışıklandırılması. Patente göre Apple, klavyenin tamamını RGB olarak ışıklandırabilir. Fakat bu ışık günümüzdeki fazlası ışıklı klavyenin aksine tuşlardaki harfleri ve işaretleri ışıklandırmayabilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

66
8 Paylaşım, 66 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
3
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir