Yazılım

Apple’dan 10 yıllık iPhone modeline yazılım güncellemesi!

Apple, birkaç gün evvel iOS 16.3 sürüm güncellemesini gönderdi. Bununla birlikte şirket, iOS 16’ya geçen iPhone modellerinde pek çok güvenlik açığını kapattı .Tüm bunların yanında Apple, iOS 15.7.3 ve büyük bir sürprizle iOS 12.5.7 güncellemesini de gönderdi. Böylece birçok iPhone modeli yazılım güncellemesi aldı. İşte detaylar!

iPhone 5s, piyasaya çıkışından 10 yıl sonra yazılım güncellemesi aldı

iOS 16.3 güncellemesiyle birlikte Apple, iPhone modellerindeki güvenlik açıklarını kapattı. Bu güvenlik açıkları tehlikeli olduğu için şirket, yeni sürümlere güncellenemeyen eski modelleri için iOS 12.5.7, iOS 15.7.3, iPadOS 15.7.3, macOS 11.7.3 ve başka güncellemeleri getirdi.

appledan 10 yillik iphone modeline yazilim guncellemesi 0 US4nsdE4

Ayrıca kullanıcılar iOS 12 ile iOS 15 ortasındaki Apple iOS sürümlerinin atlandığını fark edebilir. Bunlar, aygıtların güncellenmesinin kesildiği yerlerden kaynaklanıyor. Şirketin bu güncellemesiyle birlikte 2013 yılında piyasaya sürülen iPhone 5s, iOS 12.5.7 güncellemesini aldı.

iPhone 5s, iOS 12.5.7 tarafından desteklenen en eski akıllı telefon olarak yer alıyor. Bunun dışında iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPad Air, iPad küçük 2, iPad küçük 3 ve iPod touch (6. jenerasyon) gibi aygıtlar var. MacBook Air, Mac Pro ve MacBook Pro ise macOS Big Sur’un desteklediği en eski Mac’lerdir. Yeni Apple iOS güncelleme sürümlerinin listesi ise şu biçimde:

  • iOS 12.5.7
  • iOS 15.7.3
  • iPadOS 15.7.3
  • macOS Big Sur 11.7.3
  • macOS Monterey 12.6.3
appledan 10 yillik iphone modeline yazilim guncellemesi 1 QjPAyK8K

Otomatik güncellemeleri faal olan kullanıcıların bu güncellemeyi almak için rastgele bir şey yapmalarına gerek kalmayacak. Bunu dışında güncellemeyi manuel olarak yüklemek isteyenler ise Ayarlar uygulamasıyla güncellemeyi alabilecek. Kullanıcıları riske atacak güvenlik sıkıntılarını gidermesi bakımından da güncellemeyi yüklemek gerekiyor.

Peki, siz Apple iOS güncelleme konusu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/apple-10-yillik-iphone-modeline-yazilim-guncellemesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu