Apple Yakında Arama Motoru Çıkarabilir

2 dk


Yeni bir rapora göre Apple, Siri ve Spotlight arama sonuçlarını genişletirken potansiyel olarak kendi web tabanlı arama motoru üzerinde çalışıyor. Apple, Siri ve Spotlight aramalarını destekleyen bir arama motoruna zaten sahip olduğundan, şirket, iPhone’un varsayılan arama motoru olmak için Google ile yaptığı parasal düzenlemelerden uzaklaşabilir.

Apple, Google ile Rekabet Etmek İçin Kendi Arama Motorunu Yayınlayabilir

Siri Önerilerinin Google’ı kullanıp kullanmadığının artık net olmadığını gösteriyor. Üstelik Spotlight Search, alternatif arama motorlarından sonuç aramak yerine geri dönüş yapıyor gibi görünüyor. Rapor ayrıca, Apple’ın aramayla ilgili alanlara büyük ölçüde yatırım yaptığını ve şirketin en son iş ilanlarının aramayla ilgili mühendislerle ilgili olduğunu gösteriyor.

Haziran ayında web geliştiricileri için ‘Applebot’ web tarayıcı sayfasında da bir güncelleme yapıldı. Değişikliklerin Applebot’tan gelen trafiğin kaynağı için doğrulama tekniğini içerdiğini öne sürüyor. Şirket ayrıca, mobil ve masaüstü aramalarını ayırt etmek için ayrıntılar da sağlanıyor. Ayrıca Applebot web tarayıcısının son zamanlarda meşgul olduğundan bahsetti, ancak bu Apple’ın kendi arama motorunu başlatacak kadar yakın olduğunu göstermiyor.

Apple devam ederse ve kendi arama motorunu kurarsa, Google’ın Apple’a varsayılan tarayıcısı olarak ödediği için yılda milyarlarca doları vazgeçmek zorunda kalacak. Henshaw, bu noktada her şey gözlem ve varsayıma dayandığından, ürünün gün ışığını hiç görmemesinin mümkün olduğunu belirtiyor.

Dahası, iOS, iPadOS ve macOS kullanıcılarının, arama sonuçlarının nereden geldiğini fark etmeden hala kullanıyor olabileceğine de dikkat çekiyor. Bu şekilde çalışıyor olabilir, sonuçları Google’dan alıyor ve bunları Apple’ın kendisininki gibi sunuyor. Bununla birlikte, şirketten resmi bir haber alamadığımız için şu anda kesin olarak hiçbir şey söylenemez.

Teori hakkında ne düşünüyorsunuz? Apple, kendi arama motorunu kurmak için çalışıyor mu?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

42
6 Paylaşım, 42 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
0
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
1
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
0
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
1
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir