Apple ve Google Corona Virüs İçin Ortak Uygulama!

3 dk


Apple ve Google, corona virüs bulaşan birisi ile ilişkiye geçip geçmediğinizi belirleme edebileceğiniz yeni, ortak bir program geliştiriyor.

İki şirketin girişimi öncelikli olarak cep telefonlarına yüklü olan ilişki-takip programlarının (contact-tracing apps) işleyişine destek gerçekleştirmeyi amaçliyor. Nihai amaç ise Google ve Apple, bu tip izleme, takip programlarını yüklemeye lüzum kalmadan çevrenizde corona virüs bulaşan kişileri belirleme etmenize yardımcı olacak bir teknoloji oluşturmak.

İki şirketin ortak projesi, akıllı telefon kullanıcısı bir kişinin Bluetooth teknolojisiyle ‘corona virüs kapacak kadar uzun vakit kiminle ilişki ettiğini, kime yaklaştığını’ inceleyecek.

Eğer ilişkide olunan şahıslardan biri COVID-19 hastası ise, akıllı cep telefonuna bir ikaz gidecek. GPS koordinat bilgileri ya da kişinin şahsi bilgileri kaydedilmeyecek.

Apple ve Google ortak yazılı açıklamalarında “Gizlilik, şeffaflık ve rıza bu çabamızdaki en mühim unsurlardan. Bu işlevselliği ilgilenenler ile danışarak inşa etmek amacıyla sabırsızlanıyoruz. İşimizle alakalı bilgileri başkalerinin de analiz edebilmeleri amacıyla açık olarak yayınlayacağız” dedi.

Apple, iOS işletim düzeneğinin geliştiricisi. Google da Android’i destekliyor. Bu iki işletim sistemi, sahip olunan kullanımdaki akıllı telefonların nerdeyse tamamına yakınında var.

Singapur, İsrail, Güney Kore, Polonya gibi birtakım ülkeler corona virüsle mücadelede cep telefonlarına yüklenen programlarla takip teknolojisini kullanmaya başladı.

İngiltere, Fransa ve Almanya gibi başka ülkeler ise kendi dijital girişimleri üzerinde çalışmaya devam ediyor. ABD’de de birtakım ulusal yönetimlerin üçüncü-taraf programlarına geçtiği bildiriliyor.

Apple ile Google ortak projeleriyle bu sahip olunan üçüncü-tarafa ait programlar arasında bütünlük sağlayıp kendi çözümlerini döneme sokmaya yarayacak gelişimi gerçekleştirmeyi amaçliyor.

Bu girişim, değişik programları birbirleriyle uyumlu duruma getirebilir. Böylece, bireyler ülke dışı seyahatlerinde dahi takip sisteminde kalabilir ve değişik programlar olsa bile, bir bütünlük içersinde corona virüs bulaşanlar ortak sistem içersinde belirleme edilebilir.

Apple ve Google, iki haftadır bu proje üzerinde çalışıyor ama Cuma gününe kadar projenin ayrıntılarını kamuyla paylaşmamışlardı.

Eğer başarılı olursa, ülkeler karantina ve tecrit programlarını hafifletme yoluna gidebilir ya da seyahatlere, sınırlara getirilen kısıtlamalar hafifletilebilir.

Şirketler API olarak tanınan program programsı arayüzünü Mayıs ortasına kadar ilan etmeyi planlıyor. Bu da, başka programların arayüzlerini benzer şekilde ya da aynı şekilde tasarlamalarını sağlayacak.

Dijital kimliklerin kayıtları bilgisayarların sunucularında kaydedilecek ama şirketler, rastgele bir kişinin gerçek kimliğinin açığa çıkacağı manasına gelmediğini söylüyor. Temas-takip vakitci de telefonlar üzerinden yapılacak ve merkezi bir sistemde toplanmayacak.Böylece bir birey, başkalarının haberi olmadan karantinaya girmesi lüzumtiğine dair ikaz alabilecek.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

53
7 Paylaşım, 53 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
3
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
1
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
3
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
1
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir