Telefonlar

Apple, Rusya’nın en büyük sosyal medya ağını App Store’dan kaldırdı

The Verge, Apple’ın Rusya pazarında yaptığı bir hamle hakkında raporlar bildirdi. Şirket iOS cihazlardan yalnızca Rusya’da en popüler beşinci sosyal medya olan VK’yı kaldırmakla kalmayıp Mail.ru ve VK Music gibi diğerlerini de kaldırdı. Hareket, İngiltere’nin Rus hükümetine yönelik yaptırımlarına yanıt olarak yapıldı.

Bir basın açıklamasına göre VK, “bazı VK uygulamalarının Apple tarafından engellendiğini, bu nedenle App Store’da indirilip güncellenemediklerini” doğruladı.

Apple, Rusya’nın en büyük sosyal medya ağını App Store’dan kaldırdı

apple rusyanin en buyuk sosyal medya agini app storedan kaldirdi 0 Xb5nKnfY

Bu uygulamalar, çoğunluğa sahip olduğu veya çoğunluğunun kontrolündeki geliştiriciler tarafından, Birleşik Krallık hükümeti tarafından onaylanmış durumda. Apple, bu yaptırımlara uymak için bu uygulamalarla ilişkili geliştirici hesaplarını sonlandırdı ve uygulamalar, konum ne olursa olsun hiçbir App Store’dan indirilemeyecek.

Apple, uygulamaları kaldırdığını ve VK’nın geliştirici hesaplarını kapattığını doğruladı. Bir sözcü The Verge’e verdiği demeçte, “Bu uygulamalar, çoğunluğun sahibi olduğu veya çoğunluğunun kontrolündeki geliştiriciler tarafından Birleşik Krallık hükümeti tarafından onaylanan bir veya daha fazla tarafça dağıtılıyor” dedi. “Apple, bu yaptırımlara uymak için bu uygulamalarla ilişkili geliştirici hesaplarını sonlandırdı ve uygulamalar, konumları ne olursa olsun hiçbir App Store’dan indirilemeyecek. Bu uygulamaları daha önce indirmiş olan kullanıcılar bunları kullanmaya devam edebilir.” ifadeleri kullanıldı.

Bu haftanın başlarında, İngiltere hükümeti Ukrayna’da düzenlenen sahte referandumlar nedeniyle Rus oligarklarına yaptırım uyguladı. Listede, VK ile bağları olan bir Rus bankası olan Gazprombank’ın yöneticileri de yer alıyor. İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly yaptığı açıklamada, “Bugünün yaptırımları, bu sahte oyların arkasındakileri ve Rus rejiminin saldırganlık savaşını desteklemeye devam eden kişileri hedef alacak” dedi.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/mobil/apple-rusyanin-en-buyuk-sosyal-medya-agini-app-storedan-kaldirdi-633457dc1102ff2563428495

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu