Sıradaki içerik:

Realme C11 Duyuruldu: İşte Özellikleri Ve Fiyatı!

e
sv

Kendi Geliştirdiği Çipi Apple Mac: Avantajları Ve Dezavantajları

355 okunma

Geçtiğimiz hafta Apple, WWDC’de Mac ürün serisinin iki yıl içinde Apple’ın kendi geliştirdiği yongalarını yavaş yavaş benimseyeceğini ve orijinal Intel işlemcisinden vazgeçeceğini duyurdu. 

Bu hamle, bir yandan, Apple’ı teknoloji çemberinde son derece saygın hale getirdi. Ancak öte yandan, ürün satışlarında kısa süreli bir düşüşle karşılaşma ve eski yaygın takım uygulamalarının uyumluluk sorunlarını çözme gibi birçok zorluk getirdi.

Not: Aynı zamanda, yerleşik A12Z’ye sahip Apple Mac mini ürünleri de geliştirme ve hata ayıklamayı kolaylaştırmak için geliştiricilere tanıtıldı.

WWDC’deki gösteride, şu anda Apple’ın kendi geliştirdiği özel yongaları, macOS Big Sur ile kullanan Mac’in Final Cut Pro, Adobe serisi takımları ve Microsoft Office serisi takımlarını sorunsuz bir şekilde çalıştırabildiğini görmek zor değil. Bu nedenle, kendi geliştirdiği yongalarla çalışan Apple ürünleri, normal yazılımları sorunsuz bir şekilde çalıştırabilir.

Apple, macOS Big Sur’ın sürüm numarasını özellikle 11’e ayarladı, bu da yeni bir başlangıç ​​anlamına geliyor. MacOS’un önceki sürümü 10.X sırasıyla yinelenmiştir. Bu bağlamda, Apple CEO’su Cook: ‘Apple yongaları güçlü işlevlere ve sektör lideri performansa sahip, bu da Mac’i her zamankinden daha güçlü ve verimli hale getirecek.’

Apple’ın açıklamasına göre, şirket bu yılın sonunda Apple’ın kendi geliştirdiği yongalarını kullanarak ilk Mac’i başlatacak ve geçişi iki yıl içinde tamamlayacak. Yani, iki yıl sonra, tüm Apple ürünleri kendi geliştirdiği yongaları kullanacak. Ancak bu, Mac’leri satın almak isteyen tüketicileri biraz zorlaştırabilir.

Dezavantajları: Ürün Satışları ve Uyumluluk

Şimdi bir Mac satın almak gerçek bir baş ağrısıdır. Birçok yetkili medya, şu anda satışta olan ürünler hala Intel işlemcileri kullandığından MacBook ürünlerini satın almak için iyi bir zaman olmadığını söylüyor. Intel işlemcili Mac bilgisayarlar muhtemelen iki yıl sonra Mac sisteminin tüm işlevsel güncellemelerini alamaz. Bundan önce, genellikle bir Mac ürünü Apple’ın sistem güncellemesini yaklaşık 6 yıl alabilir. Yaşam döngüsü sadece 2-3 yıl ise, çoğu tüketicinin beklentilerini karşılamıyor.

Yeni Apple’ın kendi geliştirdiği çipin benimsenmesi, Apple’ın bu çip için özel yeni işlevler başlatabileceğini düşündürüyor. Intel işlemcili Mac’ler büyük olasılıkla yeni işlevleri kaçıracak. Tüketicilerin sadece daha uzun bir yaşam döngüsüne sahip bir Mac’e sahip olmak için bu yılın sonuna kadar beklemeleri gerekiyor. 

Hatta ARM mimarisine sahip mevcut bilgisayar, hücresel ağ bağlantısı işleviyle zaten eşitlenmiştir. Apple ayrıca, yerleşik eSIM ve 5G ağ desteği ile yeni bir MacBook ürünü de piyasaya sürecek. Bu, Cupertino merkezli şirketin zayıf bilgi işlem gücü sorunundan kurtulmasına yardımcı olacaktır. İkincisi, 12 inç MacBook’taki Core M işlemcide görüldü.

Ancak bu, Mac ürünlerinin satışlarının azaldığı anlamına gelir. WWDC’den önce Apple, MacBook Air ürünlerinin fiyat-performans oranını büyük ölçüde geliştirdi, 13 inç MacBook Pro için işlemciyi yükseltti, sabit diski genişletti ve 16 inç MacBook Pro için yeni bir GPU seçeneği ekledi. 

Tüm bunlar, Intel işlemcilerle donatılmış güncel Mac ürünlerini satın almak için tüketicileri çekmek için yapılmıştır. Bu nedenle şirket daha fazla pazar payı elde etmek için elinden geleni yaptı, ancak son değişiklikler bu pazarlama kampanyalarını işe yaramaz hale getirecek.

Windows Sorunları

Apple’ın kendi geliştirdiği yongalarına geçtikten sonraki bir başka sorun da Apple’ın odaklandığı verimlilik bağlantısı. Önceki verilere göre, 100 milyon Mac kullanıcısı Windows’u Boot Camp üzerinden kurdu. Birçok sadık Mac kullanıcısı ayrıca bir Sanal Makine, Eğitim Kampı veya Win To Go aracılığıyla bilgisayara Windows yüklemelidir. 

Bunun nedeni, zaman zaman geriye dönük AE sistemleri ve diğer kuruluşların çevrimiçi bankacılığı gibi uyumluluk sorunları ile uğraşmaları gerektiğidir. Bazı PC oyunlarını oynamak gerekiyor.

Ancak, Apple’ın kendi geliştirdiği yongalarını resmi olarak benimseyen Mac’ler şu anda Windows’un Boot Camp üzerinden yüklenmesini desteklemiyor. Ayrıca, Win To Go’nun yolu umutlu değil. Bunun nedeni şu anda Microsoft’un OEM üreticilerine yalnızca Windows 10 yetkisinin ARM sürümünü sağlamasıdır. Dahası, Microsoft’un kişilere yetki açma planı yoktur. Bu aynı zamanda ARM mimarisini kullanan yeni Mac’lerin ofiste uyumluluk sorunlarını çözmek için Windows’u kendileri yükleyemediği anlamına gelir.

Sanal Makine yazılımının ayrıca Apple’ın kendi geliştirdiği yongalarına dayanarak geliştirilmesi gerekir. Gösteride Apple, Linux’u çalıştırmak için sadece Parallels Desktop’ı kullandı. Ve Windows hakkında ilgili bilgilerden bahsetmedi. VMWare gibi Sanal Makine yazılımı satıcıları, Apple’ın kendi geliştirdiği Mac çip sürümü için henüz bir geliştirme planı sunmadı.

Avantajlar: Tasarım Özerkliği ve Birleşik Ekoloji

Kendi geliştirdiği çiplere sahip Mac’ler doğal olarak Apple’a fayda sağlayacak. Birincisi, ürün tasarımı ve hatta fiyatlandırmada özerklik var. Apple MacBook Pro ve MacBook Air, aslında Apple’ın tasarım konsepti ve Intel işlemciler arasındaki çelişkiyi yansıtıyor. 

En iyi örnek, 2018 ve 2019’da 15 inç MacBook Pro ürünlerinde kullanılan ürünün i9 sürümüdür. Bir yandan Apple’ın soğutma yöntemi, Intel i9 işlemcinin maksimum potansiyelini gerçekleştiremedi. Öte yandan, gövdenin aşırı ısınması sorununa da neden oldu. Tesadüfen, 13 inç MacBook Air de birlikte geldiği Core 10 neslinin performansını uygulayamıyor. Bunun nedeni, ısı yayılımında da sıkışmış durumda. Apple, tasarım uğruna işlemcinin üzerine bir ısı borusu bile eklemedi.

Mac için Yeni Tasarım

Mac kendi geliştirdiği yongaları benimsediğinde, Apple istediği her türlü vücudu tasarlayabilir. İPad Pro’daki A12Z işlemcinin performansı MacBook Air’deki Intel işlemciyi aştı. İlginçtir, iPad Pro’da bir soğutma fanı yoktur. Apple, Mac ürünlerini daha ince ve daha hafif yapmak için kendi geliştirdiği yongaları kullanabilir. Ayrıca, daha uzun pil ömrü ve daha güçlü performansla gelebilirler.

Buna ek olarak, Apple kendi geliştirdiği yongaları kullanarak Mac ürünlerinin fiyatını düşürebilir. Bazı analistler, TSMC’nin 5 nanometre işlemini kullanan Apple’ın kendi geliştirdiği yongalarının fiyatının yaklaşık 75 $ / yonga olacağını belirtti. Intel işlemcilerin yalnızca dörtte biri. Bu aynı zamanda Apple’ın kendi geliştirdiği yongalarla Mac ürünlerini seçmek için tüketicileri çekmek için büyük fiyat avantajını bile kullanabileceği anlamına geliyor.

Ekoloji

Apple’ın kendi ekolojik yapısı açısından, şirket kendi geliştirdiği çipi değiştirdikten sonra tüm Apple ürünlerinde ortak bir mimari kurmanın mümkün olacağını belirtti . Basitçe söylemek gerekirse, geliştiriciler uygulamaları kendi geliştirdiği yongalarda çalışacak şekilde kolayca dönüştürebilir. Ayrıca, iOS ve iPadOS uygulamalarını herhangi bir değişiklik yapmadan Mac’e taşıyabilirler.

MacOS Big Sur’ın beta sürümü sayesinde Apple, macOS sistemini iOS ve iPadOS ile daha da birleştirilmiş hale getirdi. Bu ifade özellikle UI ve UE için geçerlidir. Sistem simgeleri, işlem arabirimi ve işlem mantığı daha aynıdır. Hatta macOS için gelecekte dokunma işlemlerini destekleyecek değişiklikler yaptı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.