iOS

Apple işlemcilerde yeni bir güvenlik açığı ortaya çıktı

apple islemcilerde yeni bir guvenlik acigi ortaya cikti 0

AMD ve Intel yongalarında keşfedilen ‘Spectre’ üzere donanım tabanlı güvenlik açıkları, günümüz yonga üreticileri için büyük bir sorun haline geldi. Artık de Spectre kadar tehlike olmasa da Apple işlemcilerde yeni bir açık keşfedildi.

Birçok yongayı etkileyebilir

Araştırmacılar tarafından ‘Augury‘ olarak isimlendirilen ve Apple’ın M1, M1 Max ve A14 işlemcilerini etkileyen yeni açığın, çekirdeğin ve talimatların hangi datalara eriştiğini izleyerek çalışan Spectre’ye karşı birçok savunmayı geçersiz kıldığını bildiriliyor.

Bununla birlikte Apple silikonunun evvelki bellek ön yüklemelerinin içeriğini hesaba katan bir optimizasyon olan Data Belleğine Bağlı Ön Getirici (DMP) kullanımından faydalanan Augury, belleğin içeriği hakkında bir ipucu sağlanan bu sistem ile dataların sızdırılmasını mümkün kılıyor.

Augury’nin eski A serisi yongalara ve daha yeni M1 tahlillerine kadar ulaşabileceğini söyleyen ve tüm bulguları Apple’a gönderen araştırmacılar, açığın Spectre kadar tehlikeli olmadığını fakat ASLR’yi (Adres Alanı Tertibi Randomizasyonu) bozabileceğini düşünüyor.

Kaynak: https://www.donanimhaber.com/apple-cihazlarda-yeni-bir-acik-kesfedildi–148123

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu