Apple Hisseleri Bu Yıl %84 Artarak ABD Teknoloji Hisselerini 10 Yılın En Yüksek Seviyesine Taşıdı!

3 dk


Buna göre , 2019 sonunda finansal krizin toparlanmasından bu yana, teknoloji stoklarının performansı en iyi yıl olmalı. Aralık sonunda, 70 üyeli “S&P 500 Bilgi Teknolojisi (BT) Endeksi” 2019’da% 48 arttı, 2009’da% 60 arttığından beri endeksin en iyi yılı oldu. On yıl önce farklı olan teknoloji endeksi% 44 düştüğünde 2008’den düşüyordu. Bu yeni ribaundda, iPhone yapımcısı Apple büyük bir rol oynadı.

Ve bu kez, teknoloji stokları 2018’de sadece % 1,6 düştü ve 2019’da yeni zirvelere yükseldi.

S&P 500 Bilgi Teknolojisi (BT) Endeksi, İnternet Şirketlerini İçermez

Bu yıl, bir grup yarı iletken üreticisi ve yonga ekipman şirketi Apple’ın yanı sıra endeksi de yönetti. Bu endeksin İnternet şirketlerini içermediğine dikkat edilmeli. Sonuç olarak, FANG (Facebook, Amazon, Netflix ve Google) hisse senetleri dizine dahil edilmez. Yine de, yukarıda belirtilen dört ana hisse senedinden sadece Facebook S&P 500 IT Endeksinden daha iyi performans gösterirken, diğer tüm hisse senetleri en az yüzde 18 oranında düşük performans gösterdi.

Bir varlık yönetim şirketi olan Longbow Asset Management’ın CEO’su Jack Dollarhide, Bu yılki FANG işlemi ideal değil ve diğer teknoloji şirketleri yetişiyor. Bunun büyük bir kısmı tüketicilerin hareketli olmalarıdır. Teknolojiye duyulan susuzluk artmakta.

Perşembe kapanışından itibaren yonga üreticisi AMD, S & P 500 IT endeksindeki en büyük kazancı oldu ve %153 yükseldi. Ardından %117 artışla yarı iletken ekipman üreticisi LAM Research geldi. Çip endüstrisini de tedarik eden KLA %100 artarken, iPhone radyo teknolojisi tedarikçisi Qorvo %94 yükseldi.

Apple Dalgalanmanın Ana Nedenlerinden

Buna ek olarak, Apple’ın performansı da %84 artışla S&P 500 IT endeksinde sekizinci sırada yer alıyor. Büyük boyutu göz önüne alındığında, iPhone üreticisi endeksin yükselişine en büyük katkıyı yapıyor.

Akıllı telefon pazarı doymuş hale geliyor ve insanlar iPhone’un daha iyi veya daha güçlü olamayacağından endişe ediyorlar. Bununla birlikte, Apple yeni özellikler ve seçeneklerle tüketicileri çekmeye devam ediyor. Raporlara göre, Apple önümüzdeki yıl daha büyük ekran boyutlarına sahip daha fazla iPhone modeli piyasaya sürecek. Ayrıca CEO Tim Cook, bu yılki Noel alışveriş sezonunun performansı konusunda iyimser.

İPhone’u gelişmiş kamera teknolojisi, daha uzun pil ömrü ve yükseltilmiş hoparlörler ile desteklemenin yanı sıra, Apple hızla büyüyen bir iş daha yarattı: Apple Watch ve AirPods’un popülaritesi sayesinde, son çeyrekte giyilebilir bölüm satışları Geçen yılın aynı dönemine göre %50.

Şüphesiz, tüm bunlar Qorvo ve AMD gibi Apple tedarikçileri için iyidir. Qorvo, gelirinin yaklaşık üçte biri için Apple’a güveniyor. Buna ek olarak, yonga üreticisi AMD, bazı Apple iMac’ler ve MacBook Profesyonelleri için grafik işlemciler sunar. Buna ek olarak, Skyworks’ün hisse fiyatı S&P 500 IT endeksinde dokuzuncu sırada yer alan bu yıl %82 arttı ve gelirinin yarısı Apple’a ve çeşitli döküm üreticilerine mobil cips satmaktan geliyor.

Apple’ın bellek teknolojisini sağlayan Micron Technology, %74 artışla endekste 14. sırada yer aldı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

106
12 Paylaşım, 106 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
2
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
3
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
3
Gururlu Hissediyorum

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir