Sıradaki içerik:

Artık Telefonlarda Görüşmeler Altyazılı!

e
sv

iPhone Cihazları Tek Mesajla Çökerten Kod Bulundu!

775 okunma
avatar

Oğuzhan

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple’ın iPhone, Apple Watch, iPad ve Mac’leri dahil pek çok cihazının çökmesine neden olan bir karakter hatası meydana çıktı. Sadece bir mesajla bütün cihazlar basitçe çökertebilirken alakalı karakterin mesajın içersinde bir yerde olması yeterli oluyor.

iPhone ve başka Apple cihazlarının karakter hatası nedeniyle çökme hali ilk kez yaşanmıyor; fakat uzun bir süredir de bu tip bir Hatayla karşılaşılmamıştı. Şimdi ise İtalyan bayrağı ve Sindhi karakterlerinin bulunduğu bir mesajın cihazları çökerttiği meydana çıktı.

İlk kez Telegram üzerinden alakalı karakterlerin de bulunduğu bir mesajın yollanmasıyla yaşanan olay, ardından Twitter’da benzer şekilde atılan bir tweet’le devam etti. Sindhi dilindeki karakterlerle beraber İtalyan bayrağı emojisinin yer aldığı bu mesaj, beraber geldiği zaman cihazları çökertiyor.

Peki cihazların çökmesi ne demek? Telefonunuzun ansızın kapanması ve kendini tekrardan başlatması manasına geliyor. Fakat kapandıktan sonra açılamayan cihazlar da var. Bu tip bir halde ise DFU modunda geri yükleme yaparak, cihazınızı kurtarabilirsiniz.

Bu karakterlerin size hangi yoldan geldiğinin bir önemi yok; Telegram yerine WhatsApp ya da Messenger’dan da gelse bu problem yaşanabiliyor.
Kullanıcıların denetimi dışında olan bir hata olmasından Apple’ın kısa sürede yeni bir güncellemeyle bozukluğu ortadan kaldırması bekleniyor. Beta adımında olan iOS 13.4.5 sürümünde bu bozukluğun düzeltileceği sanılıyor.

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.