Apple, ARM Tabanlı MacBook’ları Duyuruyor

2 dk


Apple, cihazlarında Intel yerine ARM mimarili kendi prosedürcülerini kullanarak performans, pil vakitı ve maliyet manasında iyileştirmeler sağlayabilir.
Analist Ming-Chi Kuo’nun yeni raporuna göre Apple, önümüzdeki senenin ilk haftalarında kendi özel ARM prosedürcüleriyle geliştirilen yeni MacBook, iMac ve Mac Mini modellerini pazara vakitcek.

Kuo daha önce Apple’ın ARM tabanlı MacBook’ları 2020’nin dördüncü çeyreğinde ya da 2021’in ilk haftalarında duyuracağını iddia etmişti. Kuo, ARM prosedürcülerinin tüketiminin Apple’a performans yönünden mühim bir üstünlük sağlayacağını belirtiyor. Bunun yanısıra şirket, Intel’in yol haritasına bağımlı olmayacak ve detaylı gecikmelere maruz kalmayacak. En muhimi ise prosedürcü maliyetleri yüzde 40 ile 60 oranında azatılabilecek.

iPhone İşlemcisi, Laptoplara Geliyor
iPad’lerde tespit edilen A serisi prosedürcüler, Intel’in dizüstü ve masaüstü bilgisayarlardaki çoğu prosedürcüsünden daha iyi performanslar sergileyebiliyordu. Üstelik yeni iPhone akıllı telefon prosedürcüleri dahi son derece performanslı. Bütün bu nedenler bir araya geldiği vakit performans üstünlüklarının yanı daha iyi batarya vakitleri de sunulabilecek.

Gelen notlar arasında Apple’ın ARM tabanlı Mac’lerini duyurduğunda USB4’e geçişin uygulanacağı da yer alıyor. USB4, 40 Gbps transfer hızlarını destekleyecek ve kullanıcıların tek bir kablo üstünden iki adet 4K monitörü bağlayabilmelerine imkân tanıyacak. USB4, kısaca Intel’in Thunderbolt 4 ve USB standartlarının birleştirildiği bir girişim.

ARM mimarisine geçme planlarına karşın Apple, son vakitlerde 13 inç MacBook Air’i 10. kuşak Intel prosedürcülerle güncellemişti. Bu, Apple’ın ARM altyapısına geçmeden evvelce her iki mimariyi de bir vakit destekleyebileceği manasına geliyor.

İlk Duyuru WWDC 2020’de Gelebilir
Apple’ın WWDC 2020 organizasyonunu online olarak düzenleyeceğini paylaşmıştık. Burada şirketin Intel’den ARM mimarisine geçişi konusundaki planlarını duyurmasını bekliyoruz. Böylece geliştiricilere yeni platform üstünde çalışmak, problemleri düzeltmek ve uygulamalarında güncellemeler hazırlaması amacıyla yeterli vakit tanınacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

46
6 Paylaşım, 46 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
2
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
3
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
3
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir