Sıradaki içerik:

Sony Xperia 5 II, 9 Ekim’de Duyrulabilir!

e
sv

Apple %22’lik Rekor Düşüş Yaşadı!

avatar

Oğuzhan

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

2 Eylül’de bütün zamanların en yüksek standardına ulaşan Apple, o noktadan sonra resmen serbest düşüşe geçti. Firmanın pazar sayısal değeri bu süreçte 500 milyar dolardan çok düşüş gösterdi.

2 Eylül tarihinde Amerikalı teknoloji devi Apple, o güne kadar hiç olmadığı kadar kıymetli olmuş ve tarihi bir zirve elde etmişti. O noktadan sonra süratle değer kaybetmeye başlayan firma, pazar sayısal değerinin 5’te 1’inden çoğunu sadece 12 işlem gününde kaybetti.

Firmanın payları zirveye çıktığında hisse başı fiyatı da 137,98 dolar olmuştu. Daha sonra firma, paylarınin 1’e 4 olarak bölüneceğini açıklamıştı. Böylece hisse fiyatı 4’te 1’ine düşerken toplam hisse adedi 4 katına çıkıyordu. Son oluşturulan ürün tanıtım faaliyeti de düşüşün süratlenmesine sebep oldu.

Tanıtım etkinliği hayal kırıklığı oldu

Tim Cook’un yönetimindeki teknoloji devi, geçen zamanlarda yaptığı etkinlikte hem program hem de donanım olarak pek çok yeni ürün tanıttı. Bu yeni ürünler arasında Apple Watch Series 6, iPad Air, Apple One servisi gibi değişik cihazlar ve programlar yer alıyordu.

Her ne kadar tanıtılan cihazlar çarpıcı olsa da insanların beklentisi yeni iPhone modellerini görmekti. Hem de Apple One amacıyla de hizmeti direkt olarak telefonla ilişkilendirecek bir donanım olmaması mühim bir kusur olarak gösterildi.

Analistlere göre etkinlik, beklenenin gerektiğince altında kaldı. Bu durumun namacıylai olarak da Apple’ın sunmuş bulunduğu paketlerin, insanların durumu hazırda bağ kurdukları firmalardan Apple servislerine geçişinin sağlanmasının zorluğu gösterildi.

Piyasa kendini düzenliyor

Apple, düşüşlerden evvelce zirveye ulaşmış olsa da genel olarak teknoloji pazarında bir balon oluşmakta bulunduğu gözlerden kaçmadı. Genelde yüksek teknolojiye yatırımlarla tanınan Nasdaq Borsası kendini planlama eğilimine girdikten sonra %10 kadar bir değer kayıbı söz hususu olmuştu. Apple bu durumdan da olumsuz etkilendi.

Yine de teknoloji devi amacıyla bu düşüş yolun sonu falan değil. Hatta pek çok analist, firmanın geçmişteki mamüllerini ve sahip bulunduğu devasa kuvveti gerekçe göstererek Apple’ın bu noktalarda bir dip bulmasını ve ardından tekrardan yükselişe geçip gitmesini bekliyor.

 • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.