Gündem

Antarktika internete kavuşuyor! Peki daha önce internet yok muydu?

Şili ve Singapur’dan iki altyapı şirketi, Antarktika kıyılarına demirleyecek ilk denizaltı internet kablosunu kurmaya hazırlanıyor.

Desarrollo País ve BW Digital’in bir yan kuruluşu olan H2 Cable arasındaki ortaklık ile ortaya çıkan Humboldt Cable kablosu, Yeni Zelanda ve Şili anakarasının açıklarındaki iki adaya da uğrayarak Şili’den Avustralya’ya 15.000 km yol kat edecek. Ancak, şu anda denizaltı kablolarının sağladığı artan hız ve kapasiteden yararlanmayan tek kıta olan Antarktika’yı birbirine bağlayan 2.000 km’lik bir kola sahip olması da büyük önem taşıyor.

Humboldt Kablosunun Antarktika kıyılarına ulaşması, yavaş ve düzensiz uydu internetine olan bağımlılığı en aza indirecek ve bölgede yaşayan ve çalışanların ilk kez kablolu bir bağlantıya erişmesini sağlayacak.

Bu yeni bağlantı, muhtemelen en fazla faydayı Dünyanın başka yerlerindeki ortak çalışanlara büyük miktarda veri iletmek için zorlanan, bu bölgede faaliyet gösteren araştırmacılara sağlayacaktır.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/antarktika-internete-kavusuyor-peki-daha-once-internet-yok-muydu-62ebb68b39177b1c7210d8ab

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu