Yazılım

Anket Sonuçlarında Windows 11, XP’nin Bile Gerisinde Kaldı

Geçtiğimiz günlerde Windows 11’e uzaktan yardım sistemi, kimlik avı müdafaası, Android uygulama mağazası üzere pek çok yeniliğin geldiğini duyurmuştuk. Windows 11, her ne kadar Microsoft’un en yeni işletim sistemi olsa da birtakım anketler kullanıcıların Windows 11’e geçmek için hala büyük tereddütleri olduğunu gösteriyor.

Gelen tüm yeni özelliklere karşın Windows 11’in bilhassa kurumsal iş yerlerinde Windows XP’nin bile gerisinde kaldığı açıklandı. Bu durum Steam anketlerine bakıldığında ise biraz daha farklı olsa da kullanıcıların büyük bir çoğunluğu hala eski sürümleri tercih ediyor.

Windows 11 sırf kullanıcıların %1,44’ü tarafından kullanılıyor

anket sonuclarinda windows 11 xpnin bile gerisinde kaldi 0 QTj13bDD

Lansweeper, 30 milyondan fazla aygıt üzerinde yaptığı bir araştırmayla kullanıcıların hangi işletim sistemini daha çok tercih ettiğini inceledi. Yapılan anketler sonucunda kullanıcıların sadece %1,44’ünün Windows 11’e geçtiği görüldü. Windows XP ise %1,71’lik bir orana sahipti. Bu da Microsoft’un en yeni işletim sisteminin 20 yaşındaki Windows XP’nin bile gerisinde kaldığını gösteriyordu. Anketin genel olarak kurumsal iş merkezlerini kapsamasından ötürü, bilgisayarların Windows 11’i kaldırmadığı ve bu sebeple tercih edilmediği düşünülüyor. Lakin tekrar de Windows 11’ie yönelik tek anket sonuçları bu da değil.

Her ne kadar Lansweeper’ın anketi kadar acımasız sonuçlar vermemiş olsa da Steam anketleri de misal sonuçlar ortaya koyuyor. Steam’in anket sonuçlarına nazaran kullanıcıların kullanıcıların sırf %16,84’ünün Windows 11 kullandığı ve büyük bir çoğunluğun eski işletim sistemlerini kullanmaya devam ettiği açıklandı. Bununla birlikte Ocak ve Şubat aylarındaki Windows 11 kullanıcı sayısındaki artışın şu anda neredeyse durma noktasına geldiği görüldü. AdDuplex tarafından düzenlenen anket sonuçlarında da tekrar Steam’le tıpkı halde kullanıcıların Windows 11’e geçişinde duraksama devrine girildiği açıklandı.

Kullanıcıların sistem ihtiyaçları hasebiyle Windows 11’e geçemediği ve bunun da evvelki sürümlere kıyasla daha az ilgi görmesine sebep olduğu düşünülüyor. Fakat sebebi ne olursa olsun Windows 11 şimdiye kadar en berbat çıkış yapan işletim sürümleri ortasında yerini almış durumda.

Kaynak: https://www.webtekno.com/windows-11-en-dusuk-kullaniciya-sahip-isletim-sistemi-h122839.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu