Gündem

Ankara’ya Çamur Yağabilir! Günlerdir İkazların Yapıldığı Toz Taşınımı Neden Oluyor?

Yurdun büyük kısmı fırtına tesirinin altında olacak. Güneydoğu Anadolu’da ise toz taşınımı bekleniyor. Uzmanlar, yurdun batı ve doğu bölgesinde tesirli olan toz taşınımının farklı sistemlerden geldiğini ve bu hava olayının olağandışı olmadığını söyledi.

ankaraya camur yagabilir gunlerdir ikazlarin yapildigi toz tasinimi neden oluyor 0 ZbKyYD5i

Yurdun büyük bölümü fırtına ve çöl tozunun tesiri altında olacak.

Meteorolojiden yapılan son ihtara nazaran, İç Anadolu’nun bir kısmı ve Doğu Karadeniz’de fırtına tesirini sürdürecek. Ayrıyeten, 37 vilayet için turuncu ve sarı kodla ikaz da geldi.

Güneydoğu Anadolu’da ise toz taşınımı bekleniyor.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, son periyotta artan toz taşınımı olaylarını TRT Haber’e kıymetlendirdi.

“Bahar aylarında toz taşınımı ekseriyetle görülür”

ankaraya camur yagabilir gunlerdir ikazlarin yapildigi toz tasinimi neden oluyor 1 IOwALzM3

Tek, toz taşınımın bilhassa ilkbaharda olmak üzere, bahar aylarında görülen bir hava olayı olduğunu belirterek, bu durumun yalnızca Türkiye’ye has olmadığına değindi:

“Toz taşınımı çoklukla ilkbahar ve sonbahar aylarında Akdeniz’de oluşan kimi alçak basınç sistemleriyle bilhassa Kuzey Afrika’dan gelen toz taşınımıyla olur. Çöl üzerinden kalkan yapılarla üzerimize yanlışsız gelir. Bu sistem güneyli rüzgarların oluşmasıyla olur. Güneyli rüzgar Orta Akdeniz’de oluşan bir alçak basınçtır. Bu da bize güneyden havayı taşıyor.

Bu güneyden gelen hava yalnızca Türkiye’ye mahsus değil, vakit zaman Akdeniz’in kuzey kesinlerine, Yunanistan ve İtalya’ya masraf. Biz de bu bölgede olduğumuz için yurdumuz etkileniyor.”

“Yaz aylarına yanlışsız Güneydoğu’da toz taşınımı görünüyor”

ankaraya camur yagabilir gunlerdir ikazlarin yapildigi toz tasinimi neden oluyor 2 AbrCcZkf

Güneydoğu bölgesi için bugün tekrar toz taşınımı uyarısı yapıldı. Adil Tek, yurdun batı kısımlarında görülen toz taşınımıyla doğu bölgelerinde görülen toz taşınımın birebir sistemden oluşmadığını anlattı:

“Yaz aylarına hakikat ise toz taşınımı daha çok Güneydoğu’da görülüyor. Ancak oradaki tıpkı sistemle gelmiyor. O yapıda, tekrar güneyli akışın olması yani güneyli rüzgarların gerekiyor. Güneyli akışın olması için de bu sefer yaz aylarında Türkiye’nin üzerinde alçak basınç olması gerekiyor. Bilhassa, Suriye ve Irak kaynaklı bir taşınım oluyor. Gaziantep, Mardin, Diyarbakır gibi bölgeler etkileniyor, buralaradan gelen toz taşınımından.”

“Ankara’da çamur yağabilir”

ankaraya camur yagabilir gunlerdir ikazlarin yapildigi toz tasinimi neden oluyor 3 SiQtleat

Toz taşınımında, kritik düzeyin 100-150 miligram metreküp olduğunu belirten Tek, geçen hafta iç bölgelerde görülen toz taşınımının 200 miligram metreküp düzeylerinde olduğunu söyledi:

“Toz taşınımında kritik düzey 100-150 miligram metreküp. Geçen hafta da iç bölgelerde toz taşınımı 200 miligram metreküp düzeylerindeydi. Çok kritik değil lakin kritik düzeyin üstündeydi.

Bugün için Ankara’nın doğusu ve Sivas tarafında, Orta Karadeniz’de ıslak konsantrasyonu 400 miligram metreküpe kadar çıkıyor. Yani bu bölgelerde çamur yağabilir.”

İstanbul ve yurdun batı bölgesinde ise şu an için toz taşınımı uyarısı yok.

Kaynak: https://onedio.com/haber/ankara-ya-camur-yagabilir-gunlerdir-uyarilarin-yapildigi-toz-tasinimi-neden-oluyor-1062344

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu