iOS

Android’in bu özelliği iOS’a hiçbir vakit gelmeyecek

Apple, son yıllarda Android‘in sevilen birçok özelliğini iOS‘a getirdi, lakin bir özelliğin Android’e özel kalacağına dikkat çekiyor. Apple CEO’su Tim Cook tarafından birçok kere vurgulanan iOS kullanıcı güvenliği, sideloading (yandan yükleme yahut APK yükleme) ile tehlikeye atılmayacak.

Apple, Android’in sideloading tehlikesine dikkat çekiyor

Avrupa Parlamentosu tarafından yakın vakitte kabul edilen Dijital Pazarlar Yasası (DMA) ve Dijital Hizmetler Yasası (DSA) sideloading konusunu tekrar gündeme getirdi. Üçüncü taraf kaynaklardan uygulama yüklemenin tehlikeli olacağını söyleyen Apple CEO’su Tim Cook, aygıtlarının kendi denetimi dışında kullanılmasını istemiyor.

androidin bu ozelligi iosa hicbir vakit gelmeyecek 0 SlRUKSLL

Apple yetkilileri, Android kullanıcılarını tehlikeye atan makûs gayeli yazılımlarının yüzde 99’unun iOS’ta olmadığını belirtti. ABD Senatosu Yargı Komitesi ise Apple’ın bu niyetlerine katılmıyor. Son oturumda şirketin açıklamalarını “tutumunu “temelsiz, samimiyetsiz bulduğunu ve dürüst olmadığını” söyledi.

Apple, Android’in berbat hedefli yazılım konusundaki en büyük meşakkatinin sideloading olduğuna inanıyor. Şirket tarafından komiteye sunulan örnekte, iki faktörlü kimlik doğrulayıcı üzere görünen uygulama ele alındı.

Senatosu Yargı Komitesi’ne gönderdiği açıklamada, “Yakın vakitte iki faktörlü bir kimlik doğrulayıcı olduğunu argüman eden Android uygulaması, kullanıcıdan hassas finansal bilgileri çalmak için tasarlanmış makûs hedefli yazılımlar sundu” dedi.

androidin bu ozelligi iosa hicbir vakit gelmeyecek 1

Apple ayrıyeten hükümet yetkililerini gaye alan toplumsal mühendislik saldırılarına dikkat çekti. Uydurma uygulamalar üzerinden hesap bilgilerine erişmeye çalışan bu tehlike, App Store’un güvenlik bariyerini geçmeyi başaramıyor.

Peki siz Apple sideloading açıklaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://shiftdelete.net/androidin-bu-ozelligi-iosa-hicbir-zaman-gelmeyecek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu