Android Yeni Bildirim Sesleri

2 dk


Google, Android cihazlar amacıyla yeni bir özelliğin duyurusunu yaptı. Android telefonlar amacıyla ses bildirimleri olarak adlandırılan bu özellik yardımıyla bildirimler amacıyla değişik sesleri atamak olası olacak. Android bildirim sesleri amacıyla oluşturulan bu özellik, duyma güçlüğü çeken ya da çok az duyan kullananlara çevredeki seslerin bildirilmesini de sağlıyor. Bu sayede kullanıcılar, akan suyun ya da ağlayan bir bebeğin sesinden, bir köpeğin havlamasına kadar sesleri duyabilecek.

Android sesli bildirimler ile ilgi çekiyor! Sesleri duyuracak


Ses Bildirimleri isimli özellik açıldığı takdirde, Android telefonlar anlık bildirimleri, telefonun ışığı ya da telefonu titreterek birtakım sesler ile ilgili kullanıcıyı bilgilendirme yapabiliyor. Metin bildirimleri vasıtasıyla Ses Bildirimleri gönderebilen Wear OS cihazları da dahil olmak üzere bu özelliği destekleyebiliyor. Yeni özellik aynı vakitte İnternete de lüzum duymuyor.

Google, Ses Bildirimlerinin on değişik sesi dinleyebileceğini söylüyor :

Duman ve yangın alarmları

Sirenler

Bağırma sesleri

Bebek sesleri

Kapı zili

Vurma sesleri

Köpek havlaması

Bir cihazdan çıkan bip sesi

Su sesi

Sabit telefonun çalmasının sesi

Google’ın sunmuş olduğu bu özelik, “Ses Bildirimleri” olarak adlandırılıyor ve “Canlı Altyazı” uygulamasının yer aldığı bütün cihazlarda kullanılabiliyor.Dışarıdan gelen on değişik sesi otomatik olarak algılayan bu özellik, kullanıcıya seslerin ulaşmasını sağlıyor. Şu an amacıyla Google’ın Ses Bildirimleri özelliği birtakım Android telefonlarda ve Pixel telefonlarda kullanılabiliyor. Özelliği kullanmak amacıylase yapılması gerekenler:

Android telefonunuzun ilk olarak güncel olup olmadığını denetim edin. Gerekli denetimleri yaptıktan sonra, telefonunuzda Canlı Altyazı uygulamasına girin(desteklenen cihazlarda bulunuyor) şayet yoksa, programlamayı Play Store’dan da indirebilirsiniz. Daha sonra Ayarlar> Ses Bildirimleri (birtakım cihazlarda Duyma desteği bölümü olarak adlandırılıyor) > Ses Algılayıcılar ya da Ses Bildirimleri> yukarıda saydığımız sesleri seçin. Bunun yanısıra birtakım sesler amacıyla kayıt yapmanız gerekiyor. Aynı vakitte bildirimleri titreşim ya da ekran aydınlatması olarak almayı da seçmelisiniz.

Google, ağustos ayında Pixel Buds’a Ses Bildirimleri’ne benzer deneysel bir özellik eklemişti. Kulaklıklar, birtakım ilgi uyarılarını, bebeğin ağlaması, köpeğin havlaması ya da bir acil hal sirenini algıladığında kulaklığın sesini otomatik olarak azaltabiliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

30
4 Paylaşım, 30 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
3
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
0
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
2
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
0
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir