GenelGündem

Android mi yoksa iOS mu daha fazla kazandırıyor?

Neredeyse akılsız telefonun kalmadığı şu zamanlarda program pazarları, firmalar amacıyla ciddi bir gelir kaynağı olmaya başladı. Uygulama piyasası dediğimizde ise tabi ki akla ilk iOS ve Android geliyor.

Apple doğrulusunda tasarlanan ve yalnızca Apple ürünlerde kullanılabilen App Store ve Google doğrulusunda tasarlanan, nerdeyse bütün cihazlara hitap eden Google Play program platformları; hem de bu iki işletim sistemine tasarlanan programlar sıksık birbirleriyle kıyaslanıyor. Neymiş efendim, o platformdaki program ondan daha iyiymiş, yok bu platformdaki program daha hızlıymış… Neyse, bizim derdimiz her züğürtte bulunduğu gibi çenemizin yorulması. Yani asıl konumuz kazandıkları paralar.

kazanç ss 1

Dünya üstünde program analitiği konusu ile ilgili etkin bir ekip olarak tanınmış Sensor Tower, 2019’un ilk çeyreği amacıyla birtakım rapor eder hazırlamış.

Bu rapor edera göre program kullanıcıları yani biz, toplamda 40 milyar dolar harcamışız. Biz!? (Kim o? El kaldırsın bakalım.) Bu harcanan rakam hem App Stor hemde Google Play’deki verilerin toplamı olarak raporlandı.

Yine aynı ekibin yayınladığı grafiğe baktığımızda iOS kullanıcıları bu yıl App Store’da geride bıraktığımız yılın ilk çeyreğine göre %13.2’lik bir artışla 25.5 milyar dolar harcamışlar. Android’ciler ise geride bıraktığımız yıla göre %20’lik bir artışla toplam 14.2 milyar dolar harcamışlar.

kazanç tb

Demek ki neymiş? Apple’cılar daha varlıklı 🙂 Neden mi? Çünkü tekrar bu ekibin rapor ederına göre program indirme konusu ile ilgili Android’ciler çok daha öndeyken, Apple’cılar çok geride kalmışlar.

Yani, daha az program indirilmesine karşın çok daha çok gelir elde eden Apple’ı kutluyorum. (Evet, bende Apple’cıyım.)

Sonuç olarak burası bir webmaster platformu ve siz kıymetli okurlarımıza alttan alttan vermek istediğimiz mesaj şu; para program geliştirmede. Gömülün ve program geliştirin.

“Bitirmeden hazır kıyaslamadan bahsetmişken şunu da eklemek istiyorum; bundan sonra iOS ve Android’i kıyaslama yapar iken biraz daha yapıcı olalım arkadaşlar. iOS yalnızca Apple’ın cihazlarına hitap ettiği amacıyla çok daha düşük donanımsal bileşenler ile çok daha yüksek performanslar alabiliyorken, Android bir çok değişik cihaza bir çok değişik markaya hitap yapabilmesi amacıyla çok daha çok bileşene sahip olması gerekiyor ve durumuyla çok daha yüksek donanımsal özelliklerle fakat iOS kadar performans verebiliyor. Bu halde kıyaslama yapar iken Android’in gerçekte daha donanımlı bulunduğunu, fakat performans konusu ile ilgili bir iOS olmadığını söylemek istiyorum. Ancak bununda çok çok normal bulunduğunu da biliyorum.”

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu