Telefonlar

Android dünyasının en çok telefon satan markaları belli oldu

Akıllı telefon dünyasında rekabet hiçbir zaman sona ermiyor. Her yıl yeni model ve serilerle mücadelede rakiplerinin önüne geçebilmek için uğraşan teknoloji devleri, hedefledikleri birinciliğe kolay kolay ulaşabilecek gibi görünmüyorlar. Neden mi? Çünkü listenin zirvesinde Güney Koreli teknoloji devi Samsung var.

StatCounter tarafından paylaşılan verilere göre, Kasım ayı itibariyle dünya genelinde Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullananların sayısı 2,8 milyar kişiye yükseldi. Bu sayı sayesinde pazar payını %71,1’den %71,3’e yükselten Android, sayı ve oran bazında en büyük rakibi iOS’u sollamaya devam ediyor. Nitekim iOS’un küresel pazardaki payı %28 civarında.

Android dünyasının en çok telefon satan markaları belli oldu

Android markaları içerisindeki sıralamaya baktığımız zamansa, ilk sırayı %34,6’lık payıyla Samsung alıyor. Dünyanın en çok akıllı telefon modeli satan ismi olan Güney Koreli teknoloji devini izleyen isimse Çinli teknoloji şirketi Xiaomi. %14,3’lük pazar payıyla rakibinin bir hayli gerisinde kalan Xiaomi’yi ise %10,3’lük pazar payıyla Oppo takip ediyor.

Tabi listenin en çok merak edilen isimlerinden biri de Huawei. 2019 yılına kadar pazarın en büyük ikinci ismi olan ve %18’e yakın pazar payı bulunan Çinli şirket, Amerikan ambargosu sonrasında hızla gerilemeye başladı ve yayınlanan son raporda pazar payının %6,7’ye düştüğü görüldü.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/mobil/android-dunyasinin-en-cok-telefon-satan-markalari-belli-oldu-637cad594b1bb031d064fe72

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu