Yazılım

Android 13’ün bir özelliği daha ufukta göründü!

Android kullanıcılarının heyecanla beklediği Android 13 için, şimdi bir beta bile yayınlanmadı. Lakin geliştiriciler için sunulan Developer Preview sürümleri mevcut. Bu sürümler sayesinde birtakım özelliklerin nasıl çalıştığını erkenden görebiliyoruz. Bu sürümlere bir özellik daha eklendi ve saklılık ile güvenlik tercihlerimizi tek bir alanda toplayarak işleri hayli kolaylaştırıyor.

Kapalılık, son vakitlerde telefonumuzdan en büyük beklentimiz oldu. Büyük ya da küçük, servislerinden faydalandığımız şirketlerin bilgilerimizi nasıl işlediğiyle yüzleşmek herkeste zımnilik kaygısını doğurdu. Apple, iOS 14 ile gizliliğimiz hakkında bize daha şeffaf raporlar sunmaya başlamıştı. Artık Android’in sırası üzere görünüyor.

Android 13, saklılık ve güvenlik seçeneklerini bir ortaya getiriyor

Bugüne kadar Android’de kapalılık ve güvenlik sayfaları başka haldeydi. Android 13’te ise artık bu iki ayar birleştirilip tek sayfa haline getirilmiş. Eskiye nazaran daha kapsamlı seçeneklerin sunulduğu sayfa, pozisyon bilgilerimizden erişilebilirlik seçeneklerine kadar her şeyi toplamış. Bu özelliğin mevcut olduğu sürümden birinci ekran imajı şu formda:

android 13un bir ozelligi daha ufukta gorundu 0 EUkA9zCD
Android 13 saklılık ve güvenlik seçenekleri

Bu sayfadaki öteki özelliklerden biri de kısa bir güvenlik nezareti yapabilmesi. Sayfanın en üst kısmındaki taramayı çalıştırdığınızda sistem, göz atmanızı gerektirebilecek durumları sizin için listeliyor. Böylelikle datalarınızın nerelerde işlendiğini hatırlayıp gerekirse müdahale edebiliyorsunuz. Buna benzeri bir özellik MIUI ve OneUI üzere üçüncü parti arayüzlerde aslında mevcuttu. Nihayet saf Android’in bu takviyesi kazanması geç ancak uygun oldu.

Android 13 için birinci beta sürümü, gelecek ay gerçekleşeceği duyurulan Google I/O aktifliği ile çıkacak. Bu sürümü, Developer Preview’a kıyasla çok daha fazla kişi indirebilecek. Şayet bir Google Pixel aygıtınız varsa siz de betaya katılıp değişiklikleri erken deneyenlerden olabilirsiniz. Lakin diğer bir markanın aygıtını kullanıyorsanız Android 13 size biraz geç gelecek.

Kaynak: https://shiftdelete.net/android-13-bir-ozelligi-daha-ufukta-gorundu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu