Android 12 Çöp Kutusu Özelliğini Telefonlara Getirecek

2 dk


Google’ın önümüzdeki aylarda dağıtmaya başlayacağı Android 12 işletim sistemi, son çıkan bilgiye göre bilgisayarlardaki gibi bir çöp kutusu özelliği getirecek. Bu özelliğin sunacağı bütün imkânlar şimdilik bilinmese de dosyaları tamamiyle silme ya da geri kurtarma işlemlerini yapmamıza imkan tanıyacağı ön görü ediliyor.

Google’ın şimdilik geliştirmeye devam ettiği Android 12 işletim sistemi, 2021’in yazı’nın sona ermesiyle beraber kullananlara dağıtılmaya başlanacak. İşletim sistemiyle gelecek yeniliklerin bütününü net bir şekilde bilmiyor olsak da gün gün meydana çıkan birtakım bilgiler, Android 12’nin yeniliklerini gözler önüne seriyor.

Bugün de bu yenilikler arasına bir yenisi daha katıldı. XDA Developers doğrulusunda didik didik kurcalanan Android 12’nin kaynak kodlarında şimdilik duyurulmamış bir özelliğe işaret eden bir ipucu bulundu. Bu ipucu, yeni işletim düzeneğinin bilgisayarlarda gördüğümüz çöp kutusu özelliğini telefonlara taşıyacağını gösteriyor.

Android 12 çöp kutusu gelebilir:

Telefonun Ayarlar > Depolama yolunda “Trash (Çöp)” adlı yeni bir alternatif çıktı. Bu seçeneğe basıldığında Android 12, kullanıcıya silinmiş dosyaların sistemde ne kadar yer kapladığını gösteriyor. Hem de isteyen kullanıcı, daha eskiden sildiği dosyaları bundan sonra tamamiyle sistemden kaldırmak amacıyla bu özellikten faydalanabiliyor.

Tabii çöp kutusu amacıyladeki dosyaları silebildiğiniz gibi bu dosyaları kurtarma olanağına da sahip olabiliriz. Ancak bu husus şu anda birtakım belirsizliklere sahip. XDA Developers, özelliğin şu anki durumunda çöp kutusundaki dosyaları geri getirmenin bir yolunun olmadığını belirtti. Hem de özelliğin sistem çapında bir kurtarma mı sunacağı yoksa sadece seçili kısımlardaki dosyaları mı geri kurtarabileceği de belli değil.

Özet geçmek gerek görülürse Android 12 işletim sistemi bir çöp kutusu özelliğine yer verecek. Ancak bu özelliğin hem silme hem de tekrardan kurtarma imkânlarını aynı anda sunup sunmayacağı bilinmiyor. Bu özellik ve daha çoğu özellik ile ilgili daha çok bilgi edinmek amacıylase Google’ın mayıs ayında düzenleyeceği I/O etkinliğini bekleyeceğiz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

59
7 Paylaşım, 59 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
0
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
1
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
3
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
1
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir