Sıradaki içerik:

Google Pixel 4a Tanıtıldı! İşte Detaylar

e
sv

Google, Android 11’de Kilit Ekranında Görselleri Göstermeyecek

526 okunma

Google, mobil işletim sistemi Android’in yeni sürümünde kilit ekranlarında albüm kapaklarını göstermeyeceğini açıkladı. Yani Android 11’e geçecek olan kullanıcılar, yeni özellikten sonra dinledikleri şarkının albüm görselini kilit ekranlarında görmeyecekler.

Google, üzerinde çalıştığı Android 11 işletim sistemine yeni özellikler getiriyor. Bunlardan bir tanesi de medya oynatmaları. İlk Geliştirici Önizlemesi’nde (Developer Preview), müzik oynatıcısı bildirimini Hızlı Ayarlar (Quick Settings) paneline kaydırmayı test etmişti.

Bu özellik, Beta 1’de erişilebilir Beta 2’de ise varsayılan olarak etkin duruma gelmişti. Daha ardından ise ses ve video amacıyla çıktı aygıtını değiştirmeyi bir hayli basitleştiren Medya Kontrolleri (Media Controls) geldi. Bu özellik, telefonun tekrardan başlatmalar arasında son 5 medya oturumunu hatırlamasını dahi sağlıyordu. XDA-Developers’ta yer alan bir habere göre Google, yeni bir medya özelliği üzerinde daha çalışıyor.

Google, kilit ekranındaki albüm kapaklarını kaldırıyor

Android cihazınızda müzik dinlediğiniz vakit albümle alakalı bir görsel çalışma kilit ekranında yer alıyordu. Hatta Android 10’da hafif bir bulanıklık efekti dahi veriliyordu. Yani bütün dinleme listeniz süresince telefonunuzun kilit ekranında değişik görseller yer alıyordu. Bu kilit ekranı görselleri ufak, geçici fakat ara yüz amacıyla tazeleyici bir tesire sahipti.

Ancak görünüşe göre Google, Android R / Android 11 sürümünde bu özelliği kaldırmaya karar vermiş gözüküyor. Teknoloji devi, “Google Issue Tracker” da yaptığı bildirimde “Android R’ın kilit ekranında bundan sonra albüm görselleri göstermeyeceğiz. Bu sorun, dahili yapımızda çözüldü ve gelişen dönemlerde erişilebilir olacak” dedi.

Google, dahili Android 11 sürümünde bu bozukluğun “çözüldüğünü” ifade etti. Yani 8 Eylül 2020 tarihinde gelmesi beklenilen kararlı Android 11 sürümünde kilit ekranlarında albüm görselleri yer almayacak.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.