ANDROİD 11: KULLANICILAR BİR BLUETOOTH KULAKLIK SETİ’NİN DESTEKLEDİĞİ KODLAMA BİÇİMİNİ KONTROL EDEBİLİR

3 dk


Birkaç gün önce, Android 11 geliştiricilerinin önizlemesi resmi olarak başlatıldı. Bu sistem, öncekinden daha kullanışlı hale getirecek birçok yeni özellik ile birlikte geliyor. Testten sonra, bazı geliştiriciler Bluetooth ses kod çözme formatı seçenek kutusunun optimize edildiğini fark etti. Yeni sistem, bir Bluetooth ses cihazının gerçekte desteklediği kod çözme türlerini tanımlayabilir.

Önceden, seçenek kutusu tüm kod çözme türlerini içeriyordu. Ancak, Bluetooth cihazının hangilerini gerçekten destekleyebileceğini bilemezsiniz. Güçlü uygulamalı becerilere sahip kullanıcıların veya geliştiricilerin genellikle günlük bilgilerini çıkarması ve ardından görüntülemek için Wireshark’ı kullanmadan önce bilgisayara bağlanması gerekir. Bu çok telaşlı bir süreç. Bu nedenle, Google’ın yeni sistemi bu açıdan çok uygundur.

Şekilden, Android 10/11’deki Bluetooth kod çözme türü arayüzünün önemli ölçüde farklı olduğunu görebiliriz. Android 11 kılavuzu, cihazın yalnızca SBC ve AAC’yi desteklediğini göstermektedir. Bu özellik sayesinde, yeni bir Bluetooth kulaklık eklendikten sonra LDAC ve aptX gibi yüksek seviye Bluetooth kodlama formatlarını destekleyip desteklemediğini belirlemek nispeten kolaydır.

Bu belki de yeni sistemin getirdiği ufak bir değişiklik. Yeni sistemi daha iyi hale getiren başka “büyük” değişiklikler de var. Bunlardan bazılarını aşağıda görün

ANDROİD 11 GELİŞTİRİCİ ÖNİZLEMESİ – DİĞER YENİ ÖZELLİKLER

  • Linkability

Android 11, 5G ağlarını desteklemek için yeni bir bağlantı API’sı getiriyor. Böylece, geliştiriciler 5G’nin yüksek hızından ve gecikmesinden yararlanabilirler. Bununla, uygulamalar, yüksek kaliteli bir ağ algılandığında ilgili yüksek kaliteli videoyu otomatik olarak sağlayabilir.

  • Yeni ekran desteği

Bugün birçok Android OEM üreticisinin birden fazla ekran cihazı var. Şimdi Android 11’in bu iki ekran için yerel desteği var. Ayrıca delik ve şelale ekranları için API’ler sağlar. Bununla, geliştiriciler şelale ekranının kavisli kısmını tam olarak kullanabilir ve üretici tarafından ayrı bir ayar gerektirmez.

  • Fareyle üzerine gelindiğinde sohbet balonları

Bu yeni sistem kayan bir sohbet balonu işlevi ekledi. Uygulama yeni bir API kullandığı sürece, devam eden konuşmayı ekranda kabarcık şeklinde yüzer. Ayrıca, kopyala ve yapıştır da yükseltildi. Uygulama görüntülerin doğrudan kopyalanmasını ve yapıştırılmasını destekliyorsa, Android 11 resimleri doğrudan uygulamanın cevabına yapıştırmayı destekler. Bu, kullanıcıların birden fazla uygulama arasında kesim yapma ihtiyacını azaltır.

  • Gizlilik ve izinler

Android 11, konum, mikrofon ve kamera izinleri için bir defalık izin ekler. Başka bir deyişle, bir kerelik izin alan bir uygulama yine de kullanıcıdan bir sonraki kullanımda yetki almasını ister. Bu yeni sistem ayrıca uygulamadan tekrarlanan izin isteklerini otomatik olarak engeller.

  • Ekran kaydı

Ekran görüntüsü Android 10’un önceki bir sürümünde göründü. Ancak Google daha sonra bu özelliği sildi. Şimdi, Android 11’de görülebilir ve kullanılabilir.

  • Pixel 4 serisi değişiklikleri

Android 11’de Pixel 4 serisi için bir yükseltme var. Bu, müziği duraklatabilecek yeni bir Motion Sense hareketi sağlar.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

118
13 Paylaşım, 118 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
2
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
3
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
3
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir