Sıradaki içerik:

Android Telefonlar İçin Yıllardır Beklenen Özellik Yolda!

e
sv

Android 11 İle Son Kapatılan Uygulamalar Geri Getirilebilecek!

240 okunma

Google’ın mobil işletim sistemi Android, 11. sürümü ile çok da uzak olmayan bir vakitte karşımıza çıkacak. Bu versiyonda gelecek yenilikler ise bundan sonra küçük küçük belli oluyor.

Mobil işletim sisteminin ileri sürümü olacak olan ve ismi olup olmayacağı belirsiz sürüm Android 11, şimdilik hâlâ geliştirici önizlemelerine sahip. Bu sürümlerden 3 numaralı versiyon, en ilgi çekici farklılık olarak son programlar ekranına geri getirmeyi ekledi.

Önceki Android sürümlerinde, son programlar ekranından silinen bir program, bellekten temizleniyor. Bu durum, programın eski hâline getirilmesini olanaksız kıldığı amacıyla natural olarak hata sonucu kapatılan bir program geri açıldığında her şey de tekrardan başlıyor. Bu durum, bilhassa uzun bir mesaj yazarken hata sonucu program sonlandırıldığı vakit can sıkıcı hâle geliyordu.

Android 11 DP3 (Geliştirici Önizlemesi 3) ile birlikte, şimdilik hâlâ biraz yanlış olsa da yukarıya sürükleyerek son programlar ekranından silinen bir program, ekranın üzerinden aşağı sürüklenerek geri getirilebiliyor. Bu durumun olası olması amacıyla Android, programları bellekten silme işlemini, son programlar ekranında çıkılana kadar erteliyor.
Bu işlevsel olarak işe yarayacak özellik, Android 11 ‘in kullananlara sunulacak sürümünde var olur mu olmaz mı bilinmez zira Google, şimdiye kadar önizlemelerde gösterdiği çok sayıda özelliği final versiyonda detaylı nedenlerden dolayı çıkarmıştı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.