Donanım

AMD ve Intel bir ortaya mı geliyor?

TSMC, çip üretiminde şu anda pazar hissesine bakıldığında liderlik koltuğunda oturuyor. Lakin yakın gelecekte bu durum değişebilir. Çünkü Intel, yeni kurulan üretim tesisleri ve ar-ge yatırımları ile tepeyi gözüne kestirmiş durumda. Bu sebeple rekabeti bırakmak istemeyen AMD tarafının da çip üretimi için yeni arayışa girdiği belirtiliyor.

AMD çip üretimi için Intel’in kapısını çalmak zorunda kalabilir!

AMD hem CPU hem de GPU çip üretimi için şu anda sırf TSMC ile birlikte çalışıyor. Hatta Apple, NVIDIA ve Intel de üzere bölümün önde gelen isimleriyle Sony ve Microsoft üzere oyun konsolu üreticileri de tekrar bu şirketin üretim teknolojisini ve tesislerini kullanıyor.

amd ve intel bir ortaya mi geliyor 0 rPdU6VMu

Ancak TSMC’nin önümüzdeki yıllarda silikon düğüm müsabakasında tepede oturduğu koltuğundan sert bir düşüş yaşaması bekleniyor. Keza kendi yapmış olduğu potansiyel gecikme duyuruları da bu bilgiyi destekliyor. Örneğin N2 düğümünde yaklaşık bir yıllık bir gecikme olacak ve 2024 değil 2025 yılında gelecek. Ayrıyeten 2022’de piyasaya sürülmesi beklenen FinFET transistör teknolojisi de 2023’e ertelenmiş durumda.

Yani TSMC tarafından kullanılacak yeni teknolojilerin piyasadaki üreticilere gelmesi 2025 yılını, kullanıcılara ulaşması ise 2026 yılını bulacak. Öte yandan Intel ise önümüzdeki dört yıl içerisinde 5 yeni düğüm vadediyor. Örneğin 2nm tasarımı olan rakip 20A süreci için programını yayınladı. Hatta 2024’ün ikinci yarısı için 18A düğümünü sunmayı planlıyor.

amd ve intel bir ortaya mi geliyor 1 Tzpib3jp

Münasebetiyle halihazırda TSMC ile mutabakatı devam eden pek çok şirketlerin Intel ile kapalı kapılar gerisinde görüştüğü varsayım ediliyor. Natürel bir noktada bu geçişin de kimi riskler içerdiğini söyleyelim. Çünkü Intel şimdi bu kadar büyük bir kapasiteye sahip değil. Ama açılacak yeni tesislerde hiç bir sorun çıkmadığı ve kusursuz işlediği takdirde gelen talebin bir kısmını kabul edebilir.

Öte yandan AMD de çip üretimi için Intel’in kapısını çalabilir. Her ne kadar iki rakip firmanın isimlerinin yan yana gelmesi birden fazla kişi için inandırıcı gelmiyor olsa da bu birinci olmayacaktır. Apple’a panel, öteki rakiplerine ise işlemci üreten Samsung bunun en büyük örneği olabilir.

amd ve intel bir ortaya mi geliyor 2 AXbrBXf1

Lakin NVIDIA üzere kesimin başkanı pozisyonundaki GPU üreticilerinin bile Intel ile dökümhanesini kullanma üzerinde görüşmelere başladığı bildiriliyor. Hasebiyle bir kaç yıl evvel kesimde geri kalan Intel’in atmış olduğu yanlışsız adımlar ve yatırımlarının meyve vermesi sonucu AMD ve NVIDIA’nın üretimini yapacak pozisyona ilerlemiş olması şirket için tarihi bir muvaffakiyet niteliğinde diyebiliriz.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/amd-intel-cip-uretimi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu