Donanım

AMD Ryzen 7000 serisi, APU’ya alternatif olabilecek mi?

AMD geçtiğimiz günlerde Ryzen 7000 serisi yeni kuşak işlemcilerini tanıttı. Dünyanın en gelişmişi olarak lanse edilen bu çiplerin içerisinde ise RDNA 2 GPU ünitelerinin kullanıldığı söylendi. Bu nedenle bir çok kişi APU’lara yeni bir alternatif getirildiğini söylüyordu. Fakat ortaya çıkan son bilgiler APU rakibi performans bekleyenleri üzecek.

AMD Ryzen 7000 serisi grafikleri oyuncular için kâfi değil!

Computex 2022 açılış konuşması konuşmasında kelam alan AMD Teknik Pazarlama Yöneticisi Robert Hallock, önümüzdeki yıllarda CPU ve APU’ların birleşeceğini doğruladı. Bununla birlikte yeni AMD Ryzen 7000 serisi içerisinde RDNA 2 GPU’ya da yer verileceği söylenince herkes bu değişimin beklenenden süratli geleceğini düşündü.

amd ryzen 7000 serisi apuya alternatif olabilecek mi 0 Y9J9L6DF

Lakin beklentilerin gerçekleri yansıtmadığı ortaya çıktı. Hatta Hallock tarafından yapılan bir açıklamada şunlar söylendi:

Hala Ryzen 7000 serisini CPU olarak düşünüyoruz. Zira (entegre grafikleri) oyun oynayabilen büyük bir grafik motoruna sahip APU’lardan farklı görüyoruz. Ancak geleceğe baktığımızda, bu seçeneklerin her ikisi de bizim işlemci ailemizde mevcut olacak.

AMD, tüm 7000 serisi işlemcilerinde makul sayılarda RDNA 2 çekirdeği olacağını doğruladı. Ama bu yeni jenerasyon çipleri incelediğimizde, içerisinde yer alan grafik ünitelerinin oyun oynamak yerine biraz daha mobilite odaklı ve rahatlık odaklı tasarlandığını görüyoruz.

Hallock tarafından söylenenlere nazaran, yeni Ryzen işlemcilerin sahip oldukları entegre grafiklerin oyun dışında bazı avantajları olacak. Bilhassa direkt işlemci üzerinde görüntü kodlama ve kod çözme yetenekleri ön plana çıkartılıyor.

amd ryzen 7000 serisi apuya alternatif olabilecek mi 1 dyJzyUTg

Bununla birlikte Intel’in F serisi işlemcileriyle birlikte piyasaya sürdüğü dahili grafik yongası olan çipler, oyun tarafında kısıtlı da olsa ilerleme vadediyor. Şayet AAA kalite bir oyun açmak istemiyorsanız bunu muhtemelen Intel HD Graphics ile yapabilirsiniz.

Yeni kuşak AMD işlemcilerinin Intel’in dahili grafik ünitesi karşında nasıl sonuç vereceğini fakat çıktığında görebileceğiz. Fakat APU’lar kadar argümanlı olmayacağını ve büyük fark yaratmayacağını şimdiden söyleyebiliriz.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/rdna-2-amd-ryzen-7000-serisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu