Gündem

AMD, Masaüstü İşlemcilerinden Çok Dizüstü Bilgisayar İşlemcilerine Öncelik Veriyor

AMD, kişisel bilgisayar ve sunucu pazar paylarına odaklanarak son birkaç yılda olumlu finansal büyüme gösterdi. Aslında AMD, özellikle başlangıçta sunucu pazarları için haritada değilken sunucu pazarlarının genel pazar payının %10’unun üzerinde gördü. Şirket ayrıca Ryzen serisi için masaüstü işlemcilerinde rakip Intel’e göre bir artış gördü.

AMD, Masaüstü CPU’larından daha çok Dizüstü Bilgisayar CPU’larına Odaklanacak

AMD, 2020’de Renoir ve 2021’de Cezanne’nin piyasaya sürülmesiyle mobil işlemcileri ile kendini yeniden tanıttı. Şirket şimdi Rembrandt’ı 2022’nin başlarında piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bu yıl Deutsche Bank Teknoloji Zirvesi’nde AMD CFO’su Devinder Kumar, şirketin önümüzdeki birkaç yıldaki vizyonundan bahsetti. Tartışma sırasında, AMD’nin hem sunucu hem de mobil masaüstlerine odaklanmaya hazır olduğunu söyledi.

Son zamanlarda, AMD’nin Rembrandt serisinin 2022’nin ilk bölümünün piyasaya sürüldü.Büyük ölçekte üretime başladığına dair sızdırılmış bilgiler var.

Ayrıca AMD’nin Zen3 işlemcileriyle yapılan plana benzer şekilde, AMD’nin masaüstü ve özelleştirilebilir bilgisayar pazarlarına daha az odaklanacağı tahmin ediliyor. Ancak Intel, bu yılın sonuna doğru Alder Lake serisinin piyasaya sürülmesiyle masaüstü pazarının kontrolünü ele geçirebilir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu