Gündem

Ali Nesin Duyurdu: Nesin Vakfı’nın Banka Hesapları Bloke Edildi

Matematikçi Ali Nesin, bir bağış kampanyası nedeniyle Nesin Vakfı’nın banka hesaplarının bloke edildiğini duyurdu. İsmailağa Cemaati’ne bağlı bir vakıf tarafından taciz edildiklerini de öne süren Nesin, ‘Yetti ama!’ diyerek isyan etti.

ali nesin duyurdu nesin vakfinin banka hesaplari bloke edildi 0 R3TdiZFp

Dün akşam saatlerinde Facebook hesabından bir açıklama yapan Nesin, babası Aziz Nesin tarafından kurulan ve imkânı olmayan öğrencilere eğitim vermeyi hedefleyen Nesin Vakfı’nın banka hesaplarının İstanbul Valiliği tarafından bloke edildiğini duyurdu.

Nesin, açıklamasında kendilerine komşu olan İsmailağa Cemaati’ne bağlı Rabıta Vakfı tarafından taciz edildiklerini de öne sürdü.

????

“Bu cemaatin yanı başımıza gelmesinden hiç rahatsız olmadım, bilakis gülümsemeyle karşıladım”

ali nesin duyurdu nesin vakfinin banka hesaplari bloke edildi 1

Nesin’in açıklaması şöyle:

‘Sevgili Dostlar,

Valilik banka hesaplarımızı bloke etti. Bu Vakıf’ta maaşlı çalışan var, okuyan, beslenen çocuk var demeden, zalimce… Bir yere kaçtığımız, kaçacağımız da yok, devlet istediği vakit istediğini alır aslında. Banka hesaplarımızı bloke etmek en hafif tabirle fakat hoyratça bir hal olabilir.

Mevzuyu kısaca anlatayım.

2017’de sizlerin de katkısıyla komşu araziyi satın almış, böylelikle Nesin Vakfı’nı büyütmüştük. Babamın hayaliydi, gerçekleştirdik.

Geçen yıl, İsmailağa cemaatinden olduğu anlaşılan Rabıta Vakfı yeni aldığımız bu arazinin çabucak yanına yerleşti. Böylelikle onlarla komşu olduk. Eksantrik ve hatta sempatik bulduğum bu cemaatin yanı başımıza gelmesinden hiç rahatsız olmadım, hatta bilakis, gülümsemeyle karşıladım. Türkiye farklı inançların, farklı görüşlerin, farklı ömür üsluplarının bir ortada barış içinde yaşayacakları bir ülke olmalı zira, aksi hâlde hiçbirimize huzur yok. 1995 Temmuzunda ülkeye döndüğümde de bu kanıdaydım, bugün de bu kanıdayım. Siyasi tutumlarımı biliyorsunuz… Ancak olaylar hiç de umduğum üzere seyretmedi.

Yanı başımızda kalabalık ve yüksek sesli ayinler düzenlediler. Bakışlarından ve hareketlerinden rahatsız olmamızı istedikleri anlaşılıyordu. Fotoğraflarımızı çekip özel hayatımızı ihlal ettiler. Tehdit ettiler. Çatalca’da aleyhimize dedikodular çıkardılar. Hiç nedensiz düşmanca bir hal içine girdiler. Kaçak bir cami (ya da mescit) inşaatına başladılar. İçlerinden biri bize fiziken saldırdı. Hiçbir vakit tahriklerine kapılmadık lakin gerekeni yaptık; ne yazık ki şikayetlerimizin hepsi resmî mercilerden geri döndü. Gerileri sağlam anlaşılan. Buraya kadar olanlar o kadar değerli değil, biz bu çeşit uğraşlarla çok haşır neşir olduk, âdeta nasırlaştık. Sonrası daha vahim.

Bir ay evvel Valilik, müsaadesiz bağış kampanyası yaptığımız gerekçesiyle banka hesaplarımızı bloke etti. Şu anda paramıza ulaşamıyoruz. Hem araziyi hem de o süreçte toplanan parayı istiyorlar. Bir ay boyunca sorunu diyalogla, güzellikle, bu ülkeye ve beşerlerine inanan uygar beşerler üzere çözmeye çalıştık, lakin olmadı.

Müsaadesiz bağış kampanyası dedikleri de bir Facebook duyurusundan ibaret. Kaldı ki o vakitler toplumsal medya duyurularını kampanyadan sayan bir kanun hususu de yoktu, üç dört yıl sonra çıktı.

Son bir kelam: Nesin ailesi bu ülkenin düşmanı değildir, tersine, Birinci Dünya Savaşı’na, akabinde istekli olarak Kurtuluş Savaşı’na katılan dedemi de sayarsak, üç jenerasyondur karşılıksız bu halka hizmet ediyoruz, müsaade verirlerse daha da edeceğiz.

Yetti ama!’

Husus toplumsal medyada da konuşuluyor. Kimi kullanıcılar Ali Nesin’i ‘Yetmez fakat evet’çi olmakla suçluyor. ????

Kaynak: https://onedio.com/haber/ali-nesin-duyurdu-nesin-vakfi-nin-banka-hesaplari-bloke-edildi-1066270

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu