Kripto Para

Algorand (ALGO) Coin Nedir? ALGO Coin Yorum ve Geleceği 2022

Algorand, çok çeşitli uygulamaları destekleyen, kendi kendini idame ettiren, merkeziyetsiz blok zinciri tabanlı bir ağdır. Haziran 2019’da bilgisayar bilimcisi ve MIT profesörü Silvio Micali tarafından geliştirilmiştir.

Algorand, ödemeye odaklanan iki katmanlı açık kaynaklı bir blok zinciri ağıdır.

Blockchain alanı, yeni kripto para üniteleri, protokoller ve ağların gelişmekte olan kripto pazarına girmesiyle son vakitlerde muazzam bir büyümeye şahit olmaya devam etti.

Şaşırtan bir formda, Statista’nın raporuna nazaran dolanımda 6.000’den fazla kripto token varken var olan tüm kripto para ünitelerinin %1’inden daha azını oluşturan sırf birkaç ana blok zinciri var.

İsmini duyuran makul bir blok zinciri projesi, lokal token ALGO’nun yanı sıra, hem merkezsiz hem de klasik finansal modelleri tek bir platformda barındırma yeteneğinden yararlanan Algorand’dır.

ALGO Coin Kaç TL?

Şimdiki kripto para piyasası datalarına nazaran 1 ALGO Coin 11.02 TL TL’den süreç görüyor. ALGO Coin fiyatı son 24 saat içerisinde 4.14% değişim gösterdi. ALGO Coin’in son 24 saatteki süreç hacmi ise 595,825,090 $ dolar, toplam piyasa kıymeti ise 5,025,026,736 $ dolar düzeyinde.

ALGO Coin Kaç Dolar?

Şimdiki kripto para piyasası datalarına nazaran 1 ALGO Coin 0.738478 $ dolardan süreç görüyor. 2022 yılının Mart ayı itibariyle ALGO Coin tüm vakitlerin en yüksek düzeyi rekorunu 3.28 dolarla kaydetti. Bununla birlikte ALGO yılın en düşük düzeyini ise 0,6744 dolarla belirledi.

Algorand (ALGO) Coin Nedir?

Algorand, gelişmiş teknolojiler geliştirmedeki adımlarıyla tanınan Singapur merkezli bir şirket olan Algorand Vakfı tarafından finanse edilen bir blok zinciri projesidir. Algorand resmi olarak 2019’da piyasaya sürülmesine karşın, teorik çalışma 2017’ye kadar uzanıyor ve Massachusetts Teknoloji Enstitüleri’nde (MIT) bilgisayar bilimi profesörü olan Silvio Micali tarafından yönetiliyordu.

Kriptografi ve bilgisayar bilimlerindeki uzmanlığıyla tanınan Micali, Stony Brook ile birlikte, projenin her bir modülünü temel altyapısından bitmiş eserin kendisine kadar ayrıntılandıran Algorand teknik incelemesinin ortak müelliflerinden biriydi.

Algorand fikrini ortaya atarken Micali ve grubu, temel bir yardımcı program tokeninden daha fazlasını istediler. Mülkiyet tapuları ve satışları üzere şeyleri izleyebilecek bir projenin yanı sıra akıllı kontratlar için bir platform geliştirmesiyle sonuçlandı.

Bununla birlikte, bir kripto projesi bir teknik inceleme ile bitmese de, kullanım durumu büyük değer taşımaktadır. Bu nedenle, Algorand araştırma çalışmasının başlamasından iki yıl sonra başlatıldı ve sermayeyi artırmanın yanı sıra mahallî para ünitesi için bir kullanım başlatmayı amaçlayan token satışlarında yaklaşık 60 milyon dolar topladı.

ALGO Coin Nedir?

Algorand, ana akım kripto para ünitelerinin güvenilmezliğini, değişmezliğini ve merkeziyetsizliğini temel saf pay ispatı (PPoS) konsensüs düzeneğinin suratı ve güvenliği ile birleştirerek blok zinciri üçlemesini çözen açık kaynaklı iki katmanlı bir blok zinciri ağıdır.

Kripto alanına aşina iseniz, “blockchain trilemma” teriminin ne manaya geldiğini anlayacaksınız. Bununla birlikte, bunu birinci sefer tökezleyenler için, bir blok zinciri üçlemi, bir blok zinciri sisteminin en az birinden ödün vermeden üç temel amacı (güvenlik, ölçeklenebilirlik ve merkeziyetsizlik) tam olarak gerçekleştiremediği bir durumdur.

Blok zinciri üçlüsü çoğunlukla Ethereum (ETH2.0 güncellemesinden önce) ve öteki katman-1 blok zincirleri üzere klasik blok zincir sistemlerinde doğal olsa da, Algorand gerçek tahliller sunan birkaç platformdan biridir.

Algorand, bilhassa blok zinciri üçlemesini çözmede rastgelelik kavramını kullanır. Bu çeşit bir yaklaşım, birincil fonksiyonu yeni süreç blokları eklemek olan doğrulayıcılara odaklanır.

Bu emelle, Algorand’ın temel algoritması, tipik olarak belirteç sahiplerinden oluşan rastgele doğrulayıcıları seçer. Akabinde, seçilen doğrulayıcılar, ağa yeni bloklar eklemeye uygun olacak bir küme düğüm oluşturur.

Bu konsepti uygulayarak Algorand, ağda token sahibi olan herkes sistem tarafından seçilebildiği için gerçek merkeziyetsizliği başarabilir. Dahası, doğrulayıcıların sistem tarafından rastgele seçilmesi gerçeği, eski blok zinciri sistemlerine atfedilen güvenlik sıkıntılarını daha da çözmektedir.

Algorand ödeme odaklı bir ağ olduğundan, süratli süreç ve neredeyse anında katılık elde etmek için tasarlanmıştır. Örneğin, Algorand saniyede 1.000’den fazla süreci (TPS) işleyebilir ve beş saniyeden daha kısa müddette süreç mutlaklığına ulaşabilir.

Algorand Nasıl Çalışır?

Algorand, daha evvel bahsedildiği üzere süreç suratını ve katılık oranını artırmaktan sorumlu olan ‘Saf Proof-of-Stake’ (PPoS) olarak bilinen eşsiz bir cinste pay ispatı konsensüs sistemi kullanır.

PPoS, daha klâsik PoS’un tersine, düşük giriş pürüzüne sahip epeyce demokratik bir fikir birliği sistemidir. Örneğin, ağa katılmak ve güvenliği sağlamak için en az stake ihtiyacı sırf 1 ALGO tokendir. Karşılaştırıldığında, Ethereum 2.0 konsensüs programı katılmak için en az 32 Ether gerektirir.

PPoS konsensüs sistemi, blok zincirinde rastgele doğrulayıcı seçimini kolaylaştırmanın yanı sıra , ağın ödül sistemi için de tesirlidir. Bu bağlamda, PPoS düzeneği doğrulayıcıların mükafatlarını ağın mahallî para ünitesi olan ALGO’nun tüm sahiplerine dağıtır.

Algorand ayrıyeten iki katmanlı bir blok zinciri altyapısını benimser; bu, hem katman-1 hem de katman-2 blok zincirlerinin yararlarını içerdiği manasına gelir. Algorand’ın temel katmanı , tümü güvenlik ve uyumluluktan sorumlu olan akıllı mukavele entegrasyonunu, varlık üretimini ve atomik kripto para ünitesi takaslarını dayanaklar.

Kullanıcılar, 1. katman blok zinciri altyapısından yararlanarak Algorand Standart Varlıklar (ASA’lar) oluşturabilir; bu da rastgele bir varlığın temsil edilebileceği manasına gelir ve mahallî olarak birebir güvenlik ve ölçeklenebilirlik düzeyinden daha fazla yararlanır.

Bilhassa, Algorand’ın ASA protokolü, bir geliştirici durumunda kullanıcıların yeni tokenler oluşturmasına ve kişisel iştirakçiler olması durumunda başka ERC-20 uyumlu cüzdanlardan mevcut tokenleri Algorand ekosistemine aktarmasına imkan tanır.

Öte yandan, ek katman, kimileri karmaşık akıllı kontratların entegrasyonunu ve merkezi olmayan uygulamaların (dApps) geliştirilmesini içeren daha karmaşık misyonlar için ayrılmıştır.

Dahası, Algorand’ın büyük ölçüde staking’e dayanan bir halka açık blok zinciri olduğu göz önüne alındığında, sürat yahut ölçeklenebilirlikten ödün vermeden mümkün olduğunca çok sayıda dApp barındırıyor.

Algorand blok zincirinin bir diğer değişik istikameti, belli merkez bankası dijital para üniteleriyle (CBDC) uyarlanabilirliğidir. En son gelişmede, platform, birkaç ana bilgisayar blok zincirine yönelik kapsamlı araştırmaların akabinde Marshall Adası CBDC’sine mesken sahipliği yapmak için seçildi.

algorand algo coin nedir algo coin yorum ve gelecegi 2022 0 bClcv8WA

Algorand Tokeni Hakkında

ALGO, Algorand’ın blok zinciri ağındaki temel değişim varlığı olarak ikiye katlanan mahallî kripto para ünitesidir. ERC-20 tokeni, ekosistem içinde alışverişi kolaylaştırmanın ötesinde, birebir vakitte blok üretmek için doğrulama düğümlerini teşvik etmek için kullanıldığı için ağın ödül sisteminin ayrılmaz bir modülüdür.

Öteki blok zincirlerinden farklı olarak Algorand ödül sistemi eşsiz bir halde çalışır. Kesin olarak, sırf blok üreticilerine verilmek yerine, doğrulayıcılara blok üretmek için ödenen yararlar bölünür ve tüm ALGO token sahipleri ortasında dağıtılır.

Lakin bunun nedeni, doğrulayıcılar için seçim sürecinde benimsenen rastgelelik kavramına atfedilir. Bu ayrıyeten, tüm ALGO token sahiplerinin, öteki platformlarla karşılaştırıldığında değerli bir yüzde olan yıllık yüzde randıman (APY) kadar yüksek kazanabileceği manasına gelir.

Algorand’ın bir diğer eşsiz tarafı de, kullanıcıların ödül sisteminden yararlanmak için ALGO tokenlerini ‘paylaşmaya’ zorlanmaması. Bunun yerine, ALGO tokenlerinin bir kısmını velayet dışı bir cüzdanda yahut Algoswap üzere bir borsada tutarak, kullanıcılar kazanılan ödüllere erişebilir.

Şu anda dolanımda üç milyar ALGO tokeni var, katılan nodeler için ödül olarak dağıtılacak 1,75 milyar token, röle tokenlerine dağıtılacak 2,5 milyar, Algorand Foundation ve Algorand Inc için ayrılacak 2,5 milyar ve 0,25 milyar ALGO token son kullanıcı hibeleri için dağıtılacak.

Algorand İdaresi ve Algorand Vakfı

Algorand Protokolü, Algorand Vakfı tarafından yönetilmektedir. Kar gayesi gütmeyen kuruluş, Algorand Inc’in yanı sıra blok zinciri Protokolü’nün finansmanını ve gelişimini denetler.

Algorand Vakfı, blok zinciri Protokolünde büyüme ve gelişme sağlama sorumluluğunun ötesinde , Üniversitedeki geliştiricilerin yanı sıra öbür eğitim ortamlarına yönelik bursları da kolaylaştırır. Bilhassa, vakfın global üniversite programı, başkaları ortasında MIT ve UC Berkeley üzere önde gelen kurumları kapsar.

Vakıf ayrıyeten 2020’de biri Asya’da oburu Avrupa’da olmak üzere iki hızlandırma programı başlattı. Vakıfa nazaran hızlandırıcı programı, Algorand Protokolü üzerine inşa etmek isteyen geliştiricilerin yanı sıra devam eden projelere yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

ALGO Coin Yorum ve Geleceği 2022

Algorand’ın genel performansını kıymetlendirmek için dikkate almamız gereken birkaç şey var.

Düşük hesaplama ihtiyaçları: PoW blok zinciri konsensüsünden farklı olarak, Algorand protokolünde madencilerin varlığı önlenir. Bu, iki şeye yardımcı olur: birincisi, süreç fiyatları ekosistemdeki madencilerle olacağından çok daha düşüktür. İkincisi, protokol etraf dostu olma testini geçer.

Yetkilendirme: Bir iştirakçi, fikir birliğinin yetkilendirme kolunun bir modülü olmak isterse, token’lar bir hisse sahibine devredilebilir.

Çatallanamaz zincir: Algorand konsensüsünde, kullanıcılar her bloğa göründüğü üzere güvenebilir, zira iki farklı zincire çatallanamaz yahut dallanamaz. Ağın bölümlendiği vakitler olsa da, Algorand süreçlerin dengeli kalmasını sağlar. Çift harcama, birçok merkezsiz platformda bir meseledir. Algorand ağında, iki farklı kişiyi tıpkı süreç çeşidinde iki farklı süreç bloğunu onaylamaya ikna etmek imkansız olduğundan, çift harcama gerçekleşmez. Ayrıyeten, bir blok oluşturulduktan sonra sonsuza kadar sistemin bir kesimi olur.

Gerçek merkezsizlik: Komitenin blokları onaylamak için rastgele seçimi, çevrimiçi olan herkesin seçilebileceği manasına gelir ve bu nedenle ağ nitekim merkezi değildir. Token sahipleri ayrıyeten ağdaki değişikliklere karşı yahut lehte oy kullanabilirler.

Ölçeklenebilirlik ve sürat: Algorand, rakiplerinin birçoklarından daha uygulanabilir.

Genel olarak Algorand, saf bir PoS konsensüs sistemine sahip etkileyici bir projedir. Yinelemek gerekirse, Algorand şu anda blok zinciri üçlemesini çözmeye yaklaşan bir protokoldür. Ethereum 2.0’ın Algorand protokolünü nasıl etkileyeceği hala muhakkak değil, lakin umarım Algorand değerli bir darbe almaz.

Algorand’ın takımı matematik ve bilgisayar alanlarında fevkalade bir beyin gücüne sahip ve perakende ve risk sermayedarlarının milyonlarca dolarlık yatırımları var. Algorand takımı, DeFi konseptini değiştiriyor ve projenin önümüzdeki birkaç ayı nasıl sonuçlanacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Kaynak: https://www.coinkolik.com/algorand-algo-coin-nedir-algo-coin-yorum-ve-gelecegi-2022/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu