Gündem

AKP’nin Kalesi Konya’dan Hükümete Hayat Değerliği Eleştirisi: ‘Bir Emekli Maaşıyla Öleceğiz’

Son seçimlerde AKP’nin yüzde 59.5 oy aldığı Konya’da vatandaşlara hayat pahalılığının sebepleri soruldu. Kimi hükümeti suçlayıp, uyguladığı iktisat siyasetleri eleştirdi, kimi ise ‘Osmanlı vaktinden beri halimiz hoş elhamdülillah’ dedi. Bir vatandaş da ‘Bir emekli maaşıyla öleceğiz. İnşallah ölürüz de onlar da mezarımıza çiçek diksinler’ diyerek isyan etti.

akpnin kalesi konyadan hukumete hayat degerligi elestirisi bir emekli maasiyla olecegiz 0 2XbikCmf

TÜİK, nisan ayı tüketici enflasyonunu yüzde 69.97, ENAG ise 156.86 olarak açıkladı. Sözcü’den Müslüm Konutçu, 2018 seçimlerinde AKP’nin yüzde 59.5 oy aldığı Konya’da halka “Pahalılıktan yakınanlar abartıyor mu sizce? Neden bu hale geldik?” diye sordu.

Konyalı vatandaşlara nazaran hayat pahalılığı:

akpnin kalesi konyadan hukumete hayat degerligi elestirisi bir emekli maasiyla olecegiz 1 tLbYUA5h

Ayşe Çalışkan: Hayat pahalılığı bir gerçek. Herkes mağdur. Bir ayçiçeği yağı 200 lira olursa bu millet ne yiyip ne içecek? Herkes minimum fiyatla geçiniyor. Ben emekliyim ve 2 bin 750 lira aylık alıyorum. Kirada oturuyorum, nasıl geçineceğim ben? Allah hakkımızda iyisini versin artık. Uygun günlerde değiliz. Geçimimi sağlamak için ek iş olarak hasta bakıcılığı yapıyorum. İki tane evladım var ikisi de okuyor. Kiram uygun olmasına karşın geçinemiyorum. Bir kömür almaya kalksak tonu 3 bin lira. Doğalgazla bir odayı bile yaksak 500 lira fatura geliyor. Hakkımızda hayırlısı…

Yusuf Akgül: Hayat çok kıymetli. Allah herkese sabır versin. Şu an meskeni kira olanlar meskenine ve çocuğuna bakamıyor. Bebek bezi 40 liraydı artık 100 liraya yükseldi. İnşaatta çalışıyorum, gelirim masrafımı karşılamıyor ve zorlanıyorum. Boş kaldığım bir vakit yok her gün çalışıyorum fakat bir kenara birikimim yapamıyorum. Evvelden birikim yaptığımız paralar da bitti ve şu an ekside çalışıyorum. Bu hale gelmemizde bütün cürüm hükümetin.

‘Domatesin kilosu 25 TL olmuş’

akpnin kalesi konyadan hukumete hayat degerligi elestirisi bir emekli maasiyla olecegiz 2 aQTZl6sX

Yusuf Bak: Hayat pahalılığı her geçen gün artıyor ve vatandaşın alım gücü düşüyor. Halkın durumu çok güç, gidişat pek âlâ değil. İdareden kaynaklı durumdan ötürü bu hale geldik. Bütçe açıklarının bu türlü kapatılması devam ediyor. Benzin, gaz, akaryakıt, sigara standart şeyler, israflar sınır safhada. Üretim, istihdam, ihracat yok. Bunlar olmayınca bütçe açığı bu biçimde vatandaştan çıkartılıyor. İnşallah düzelir.

Ahmet Olgun: Her şey ortada, bizi yönetenler bu hale getirdi. Ben ve eşim de emekliyiz lakin ortalık çok kıymetli. Bir domatesin kilosu 25 lira, vatandaş ne yapsın, her şeye artırım geliyor. Daha dün Denizli’ye bir hastam için gidip geldim, 1300 lira akaryakıt parası verdik. Bu gidişle çok güç.

İsmini vermek istemeyen birtakım vatandaşların görüşleri ise şöyle:

  • Kimse abartmıyor, şu an hayat çok kıymetli. Bilhassa besin dalı kıymetli. Bu hale gelmemiz esnaflardan kaynaklanıyor olabilir. Her şeyde fiyatı çok abartılı bir formda yüksek çekiyorlar. Kendi imkânlarımla sıkıntı geçinebiliyorum. Maaşımız sıkıntı yetiyor.

  • Hayat koşullarında geçim sıkıntı. Hele bizim üzere engelliler için daha da güç. Ne desem boş. Çalışıyorum ancak yetmiyor. Her şeye her gün zam geliyor lakin maaşlara hiç gelmiyor. Maaşlar eridi bitti, hiç kalmadı.

  • Bir emekli maaşıyla öleceğiz. İnşallah ölürüz de onlar da mezarımıza çiçek diksinler. Diyecek bir şeyim yok, baştakilerin yüzünden bu hale geldik.

‘Bulgur ucuz gitsin bulgur yesin’

akpnin kalesi konyadan hukumete hayat degerligi elestirisi bir emekli maasiyla olecegiz 3 wysUqUyu

Hayat pahalılığının abartıldığını, fiyatlardaki yükselişin petrol ve dolardaki artış yüzünden olduğunu savunan vatandaşların görüşleri ise şöyle:

Mahmut Keçeci: Hayat pahalılığı gözlenebilir bir gerçeklik. Yaşadığımız pratikte bunu hissedebiliyoruz. Neden bu hale geldiğimizi ekonomistler yanıtlayabilir. Ekonomistlerin parametrelerine bakılırsa uygulanan ekonomik siyasetler bunun nedeni olabilir. Burada iktisadın mi siyaseti, siyasetin mi ekonomiyi belirlediği konusunda da bir tartışma kelam konusu. İktisat siyasetlerinin yanında hür piyasa iktisadının de denetimi pek kolay değil. Hayat pahalılığı tahminen bunlardan kaynaklanabilir.

Ahmet Uçar: Bence hayat pahalılığı abartılıyor. 100 bin liraya aldığımız bir konut şu an satmaya kalksak 400 bin lira yapıyor. 50 bin liraya bindiğimiz arabayı da sattığımız vakit 200 bin liraya satıyoruz. Bu pahalılık bence biraz abartılıyor bence. Ben halimizden mutluyum. Halinden şad olmayanları bilemem. Beşerler abartıyor.

Muhittin Çakır: Hayatı beşerler pahalılaştırıyor. Bizim her şeyimiz var fakat aç gözlülüğümüz var. Bir şeyi bitecek üzere yiyor ve stokluyoruz. Bizim halimiz hoş. Osmanlı vaktinden beri bizim halimiz hoş elhamdülillah. Şurada bakın herkesin altında otomobil var, hepsinin cebinde 15-20 tane kredi kartı var. Herkes yiyeceği kadar alsın. Bir ekmek yiyorsa bir ekmek alsın. Cadde uzunluğu dolaş her taraf çöp ekmek. Bence iktisat çok hoş. İnsan marka yerlerde yemek yiyeceğine meskeninde yesin. Bulgur ucuz, gitsin bulgur yesin.

Kaynak: https://onedio.com/haber/akp-nin-kalesi-konya-dan-hukumete-hayat-pahaligi-elestirisi-bir-emekli-maasiyla-olecegiz-1066084

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu