Yaşam

Akaryakıt İstasyonlarında Yapılan Hileler Ortaya Çıktı!

Türkiye’de akaryakıt fiyatlarının artmasıyla hem araç sahipleri hem de akaryakıt istasyonları ziyadesiyle olumsuz etkilenirken, bugün birtakım istasyonlar ile ilgili şok eden bir keşif paylaşıldı. Ticaret Bakanlığı bünyesinde kurulan Akaryakıt Özel Grubu, yaptığı denetlemeler sonucunda kimi akaryakıt istasyonlarında yapılan yasa dışı hileyi ortaya koydu.

Denetlemelerle ortaya çıkanlara nazaran kimi istasyonlar, yakıt pompalarında istendiğinde kaçak, istendiğindeyse yasak yakıt doldurulmasını sağlayan bir düzenek kurdu. Bununla birlikte 13 akaryakıt şirketi bünyesindeki 33 bayi ile kelam konusu firmalarla ilişkili 23 akaryakıt bayisinin de çeşitli hilelere başvurduğu görüldü.

Uzaktan kumandayla yasal/kaçak akaryakıt veriliyor:

akaryakit istasyonlarinda yapilan hileler ortaya cikti 0 Ub6kjyhE

Paylaşılan bilgilere nazaran yakıt pompalarında kaçak/yasal akaryakıt verilmesini sağlayan düzenek, bâtın anahtar yahut kumandalı sistemlerle denetim ediliyordu. Ayrıyeten bu istasyonlardan birinde konektör ve uzaktan kumanda düzeneğiyle denetim edilen sistem sayesinde istenildiğinde kaçak elektrik, istenildiğindeyse yasal elektrik tüketildiği de saptandı.

Uydurma evraklar düzenleniyor:

Toplam 56 başka bayideyse faturalı yasal akaryakıtın faturasının kurul karşılığı piyasaya sürüldüğü, akaryakıtın faturasız satıldığı ve kayıt dışı faturasız temin edilen akaryakıtın sevk ve satışına yasal görünüm kazandırmak emeliyle geçersiz doküman düzenlendiği belirlendi. Kelam konusu firmaların tamamı hakkında vergi incelemesi başlatılırken, 13 bayinin lisans kapsamındaki faaliyetleri sonlandırıldı.

Muharrir kasa ve pompa sistemleri devre dışı bırakılıyor:

akaryakit istasyonlarinda yapilan hileler ortaya cikti 1 yuYlAzO4

Bir akaryakıt dağıtım şirketinin 200 milyon TL meblağında geçersiz evrak kullandığı ve yaklaşık 80 milyon TL kamu ziyanına sebep olduğu tespit edildi. Tespitler, gereği yapılmak üzere VDK’ya gönderilirken faaliyetleri riskli olarak bedellendirilen ve 7 vilayette faaliyet gösteren 3 istasyona yönelik farklı tarihlerde eş vakitli operasyon düzenlendi. 15 istasyonda pompa, müellif kasa ve otomasyon sistemlerinin devre dışı bırakıldığı ve kayıt dışı akaryakıt satıldığı belirlendi.

Yurt dışındaki araçlara fiş kesiliyor:

Bununla birlikte 4 bayinin yurt dışı ve diğer vilayetlerde kaydı bulunan araçların plakalarına 1 ayda 1,1 milyon TL’lik akaryakıt fişi kestiği ortaya çıktı. Ticaret Bakanlığı’nın grubunun çalışmalarıyla son 3 ayda 3,3 milyon TL’lik kamu ziyanının engellendiği açıklandı.

Kaynak: https://www.webtekno.com/benzin-istasyonlari-hileler-ortaya-cikti-h123321.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu