Kripto Para

AK Parti’den Metaverse Sözü İçin Türkçe Karşılık Önerisi Geldi

AK Parti Bilgi ve İrtibat Teknolojileri Lider Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Atay Uslu, ‘Metaverse kapı aralıyoruz’ başlıklı bir makale yayınladı. Metaverse çalışmalarında yer alan Atay Uslu, isim teklifinde bulundu.

Uslu metaverse yazısında şu tabirleri kullandı:

“Kimilerine nazaran internetin gelecekteki yeni hali, bazılarına nazaran web 3.0’ın en tanınan mecrası. Bazılarına nazaran yakın gelecekte internetin yerini alacak bir sistem. Bazılarına nazaran sanal ve fizikî gerçekliğin buluşacağı bir yer. Bazılarına nazaran tüm dijital dünyaların birleştirildiği, yani internette yapabildiğiniz her şeyin tek bir alanda toplandığı yeni bir 3D cihan konsepti. Bazılarına nazaran sanal ve fizikî dünyayı bir ortaya getirecek yeni bir cihan. Bazılarına nazaran de dünyamızın dijital ikizi.”

İsim Önerisi

Uslu, metaverse sözüne Türkçe karşılık olarak “kapı” ya da “kapılar” denmesini önerdi:

“Dün televizyon hayatın yüzde 10’unu işgal ederken, bugün internet yüzde 30’ları geçmiş durumda. Yarın metaverse hayatın yüzde 60’ını aşacak/alacak diyenler var. O vakit hangisi gerçek, hangisi sanal hayat olacak? Az vakit geçirdiğimiz mi gerçek, çok vakit geçirdiğimiz mi gerçek olarak algılanacak. Ayrıyeten Metaverse sözünün kapı yahut kapılar olarak Türkçeye çevrilmesini teklif ediyorum.”

Kaynak: https://www.coinkolik.com/ak-partiden-metaverse-kelimesi-icin-turkce-karsilik-onerisi-geldi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu