Gündem

Aday Olacak mı? İmamoğlu’ndan O Soruya Karşılık

Karadeniz gezisi için ‘seçim hazırlığı’ yorumları yapılan İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili soruya ‘Benim gündemimde yok’ karşılığını verdi.

aday olacak mi imamoglundan o soruya karsilik 0 VtwIp7vy

İmamoğlu çifti dün Artvin Hopa’daydı

Bayram hasebiyle dün Rize ve Artvin’de vatandaşlarla bir ortaya gelen İmamoğlu bugün memleketi Trabzon’daydı.

Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili soruya verdiği cevapta, ‘Benim gündemimde yok. Gündemimde önümüzdeki seçimlerde değişim var. Buna hepimizin muhtaçlığı var’ dedi.

İmamoğlu’nun açıklamalarından öne çıkan başlıklar şu halde:

‘Değişim yüksek oranda var. Aslında olmaması yanlış olur. Zira Türkiye’deki bütün aksilikler, iktisattan idare biçimine, eğitimden işsizliğe, birçok hususta toplumun rahatsızlığı ya da memnuniyetsizliği yüzde 70-75-80 oranlarında. Bu türlü bir sorun yumağı içinde olan ülkede değişimin olmaması mümkün değil. Değişimi natürel ki motive edecek umutlandıracak olan da muhalefet blokudur. Muhalefet bloku da üzerine düşeni yapmaktadır. 6’lı masanın tarihi birlikteliği ve bunun genişlemesi mümkün seyahati şu an Türkiye için umut ışığıdır. Tekrar demokratikleşme daha güçlü bir demokrasiye sahip olma, yüzyıllık Cumhuriyet’in demokrasiyle taçlanması bu masanın ana gayesi. Bizler de buna hizmet ediyoruz.’

‘İstanbul’u yöneten Türkiye’yi yönetir’ tabirleriyle ilgili soruya İmamoğlu, ‘İstanbul her istikametiyle lokomotif bir kent. Dolasıyla duyarsız bir İstanbul ya da bahislere hiç müdahil olmayan İstanbul ya da hiç konuşmayan ağzını bıçak açmayan bir İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri tasvip edilmez. Bu hakikat bulunmaz. 16 milyon insanın tarihi bir oyla seçtiği İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri, Türkiye’deki birçok bahse hassasiyet göstermek, dayanak olmak, doğruları güçlendirme konusunda karakterli adım atmak mecburiyetindedir. O sorumluluk şuuru bende üst seviyede var’ dedi.

“Adaylık gündemimde yok” ????

İmamoğlu, Cumhurbaşkanlığı adaylığına ait soruya şu karşılığı verdi:

‘Cumhurbaşkanlığı adaylığı sıkıntısı benim gündemimde yok. Benim gündemimde önümüzdeki seçimlerde değişim var. Tanım edemeyeceğim düzeyde var. Bu değişime hepimizin gereksinimi var. Örneğin en başta sorun yaşayan kişi benim. Burada 150 unsurluk İBB’nin engellendiği ya da meşakkat, zulüm çektiği sorunlar diye sıralasam 150 yetmez. Ancak bir kısmı bu masanın ilgisini çekmeyebilir. O bağlamda Türkiye’deki değişime bu ülkedeki kamu yöneticilerinin gereksinimi var. Bu ülkenin belediye liderlerinin gereksinimi var. İçtenlikle söylüyorum ki; AKP’li belediye liderlerinin bile muhtaçlığı var. Zira kelamını söyleyemeyen, sesini çıkaramayan, bir mevzuda beyanda bulunmayan belediye lideri AKP’li olsa ne olur olmasa ne olur… Bu değişime onların bile muhtaçlığı var.

Bizim partimizde şöyle bir şey yok; Genel Başkan’la yarış… Ne haddimize… Bu türlü bir şey olabilir mi? Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisinin genel başkanlığı çok asil bir makamdır. Ancak bizde şu da yok; genel liderden müsaade alarak konuşmak… Genel lidere şunu söyleyebilirim demek… Bu türlü bir şey de yok. Bunu sormanızı hakikat buluyorum zira şu anda Türkiye’yi yöneten iktidar bu türlü hareket ediyor. İnsanlara ne konuşması gerektiğinin metnini verdiğini düşünüyorum. Özgür iradeleriyle konuşma kültürünün ne yazık ki iktidar partisinde olmadığını düşünüyorum. Bugün bizim gündemimizde ne cumhurbaşkanlığı sorunu ne de öteki bir sıkıntı ne de değerli mevkidaşım, kıymetli yol arkadaşım ABB Mansur Yavaş’la bir yarış kelam konusu. Elbette bir hizmet yarışı vardır. Bu da hoş bir yarıştır.’

Kaynak: https://onedio.com/haber/aday-olacak-mi-imamoglu-ndan-o-soruya-yanit-1065272

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu