Gündem

ABD’nin Çözmeye Çalıştığı Gizem: Birebir Liseye Giden Onlarca Bireye Ender Görülen Beyin Kanseri Teşhisi Koyuldu

ABD’de tıpkı liseye giden yaklaşık 100 şahısta ilerleyen yaşlarda beyin tümörü görüldü. Toplumsal medya sayesinde keşfedilen bu garipliğin okul yakınındaki uranyum santrali ile kontağı araştırılıyor.

abdnin cozmeye calistigi gizem birebir liseye giden onlarca bireye ender gorulen beyin kanseri teshisi koyuldu 0 Xqnipp26

ABD’nin New Jersey eyaletinde ender görülen beyin kanserine (glioblastoma) yakalanan Al Lupiano (50) birebir hastalıktan kız kardeşini de kaybetmişti. Kardeşi Angela DeCillis şimdi 44 yaşında, bu şubatta öldü. Eşi Michelle de beyin kanserine yakalandı. Aileden hastalık mirası yoktu. Lupiano, bunun tesadüf olamayacağını düşündü.

Ortak yanları birebir liseye gitmiş olmalarıydı

abdnin cozmeye calistigi gizem birebir liseye giden onlarca bireye ender gorulen beyin kanseri teshisi koyuldu 1 PL55Ojfs

Üçü de birebir Colonia Lisesi’ne gitmişti. Geçen ay Facebook’tan bir küme kurdu. Tıpkı okula giden öteki insanlarda da misal hadise olup olmadığını sordu. Altı hafta içinde o liseye giden yahut orada çalışmış en az 94 şahısta daha beyin tümörü olduğunu öğrendi.

20 kilometre ilerisinde kapalı uranyum madeni var

abdnin cozmeye calistigi gizem birebir liseye giden onlarca bireye ender gorulen beyin kanseri teshisi koyuldu 2 tzyGFetM

Bu olay TikTok’ta da paylaşılınca 24 saatte 2.2 milyon izlendi. Yetkililer, okulun toprağından örnek almak için harekete geçti. Zira okulun 20 kilometre uzağında artık kapalı olan uranyum sürece tesisi Middlesex vardı.

Dünyanın birinci atom bombası için uranyum cevherini eritmek, kurutmak ve depolamak için kullanılan tesisteki toprağın okul bahçesinde kullanıldığı yahut bir biçimde toprağa bulaştığı düşünülüyor.

Mevcut öğrenciler de inceleniyor

abdnin cozmeye calistigi gizem birebir liseye giden onlarca bireye ender gorulen beyin kanseri teshisi koyuldu 3

Hadiseler en çok 1975-2000 mezunları ortasında görülüyor. 2014 mezunlarına kadar varıyor. Okulun mevcut 1300 öğrencisi inceleniyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/abd-nin-cozmeye-calistigi-gizem-ayli-liseye-giden-onlarca-kisiye-nadir-gorulen-beyin-kanseri-teshisi-koyuldu-1061839

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu