Gündem

AB’den Ukrayna’ya 50 Milyon Euroluk Yardım Paketi

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’ya insani yardım için  50 milyon euro daha harcayacağını duyurdu. Hususa ait Pazar günü yapılan açıklamada, ‘Ağır çatışmaların ve füze akınlarının kritik değerdeki sivil altyapıyı tahrip ettiği Ukrayna’da insani gereksinimlerin kıymeti çok büyük’ sözlerine yer verildi.

abden ukraynaya 50 milyon euroluk yardim paketi 0 Nd8p3nZj

Öngörülen ölçünün 45 milyon eurosunun Ukrayna’daki insani projelere tahsis edildiği, geri kalan 5 milyonun da komşu ülke Moldova’ya ayrıldığı açıklandı. Savaşın başından beri Moldova’ya Ukrayna’dan yüzbinlerce mültecinin ulaştığı kaydedildi.

Sözkonusu meblağ geçen hafta Avrupa Birliği Komitesi’nin gerçekleştirdiği Ukrayna’ya bağış konferansında açıklanan 1 milyar euroluk paketin modülü kapsamında öngörülüyor. AB’den yapılan açıklamada, AB’nin Rusya saldırısından etkilenenlere toplamda 143 milyon euro insani yardım sağladığı belirtildi.

Son açıklanan fonun, acil tıp hizmetlerine, inançlı içme suyuna ve hijyene, barınma ve korunmaya, nakit dayanağına ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete karşı teşebbüslere harcanacağı açıklandı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/ab-den-ukrayna-ya-50-milyon-euroluk-yardim-paketi-1061934

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu