Gündem

AB’den Sığınmacıların Eğitimi İçin 530 Milyon Euro’luk Ek Fon

Avrupa Birliği, Türkiye’deki sığınmacıların eğitimi için 530 milyon Euro’luk ek fon takviyesi sağlayacak.

abden siginmacilarin egitimi icin 530 milyon euroluk ek fon 0 4vPsjQbz

Fotoğraf: Şebnem Coşkun / AA 

Çeşitli ülkelerin Ankara büyükelçileri ile birlikte temaslarda bulunmak üzere Mardin’e giden AB Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, burada yaptığı konuşmada ‘Milli Eğitim Bakanlığı ile sürdürmekte olduğumuz bu işbirliğimizin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Çünkü 530 milyon Euro’luk ek fon takviyesi sağlanacak.’ dedi.

“6 milyar Euro’luk dayanağın 3’te biri eğitim çalışmalarına ayrıldı”

abden siginmacilarin egitimi icin 530 milyon euroluk ek fon 1 ZavYCncD

‘Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi’ projesine (PIKTES) ait düzenlenen programa katılan Meyer-Landrut, şunları söyledi:

‘Sadece Suriyeli mülteci çocuklar için değil Türkiye’de mesken sahibi toplulukların çocukları için de bu çalışma büyük bir kıymet taşıyor. Türkiye’de bulunan mülteci nüfusunun yarısından fazlası 25 yaş altını oluşturuyor. Bu da bizlere erken çocukluk devrine ilişkin eğitimin ne kadar değerli olduğunu hatta bununla kalmayıp mesleksel eğitim düzeyinde devam edecek olan eğitimin değerinin de altını çiziyor. Türkiye’ye ayrılan 6 milyar Euro’luk takviyenin 3’te biri eğitim çalışmalarının güzelleştirilmesi konusuna ayrılmıştır. Bu da eğitime verilen değerin altını çizmektedir. Ulusal Eğitim Bakanlığı ile sürdürmekte olduğumuz bu iş birliğimizin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Çünkü 530 milyon Euro’luk ek fon dayanağı sağlanacak. Bu çalışmayla bizler PIKTES sayesinde 3 bin 300 den fazla öğretmenin, paklık ve güvenlik vazifelileri olan 4 bin 500’den fazla çalışanın de dayanağını sağlamış oluyoruz.’

2025 yılının yaz periyoduna kadar PIKTES 2 kapsamında dayanaklarını sürdüreceklerini tabir eden Meyer-Landrut, eğitim dayanağının yalnızca PIKTES ile hudutlu olmadığını, diğer hususlarda da dayanaklarını sürdüreceklerini bildirdi.

Bu yardımlara da değinen Meyer-Landrut, ‘Şartlı eğitim nakit yardımı programı altında bizler Suriyeli ailelerin çocuklarını okullarına gönderebilmesi ve kesintisiz eğitim almalarını sağlamalarını destekleyen bir yardımı sağlıyoruz. Bu kapsamda okula ekipman ve donanım takviyesi de veriyoruz. Böylece bunlar devam ederken 300 kadar prefabrik okulun da inşa edilmesi için takviye sağlıyoruz. Bunlar devam edecek.’ diye konuştu.

Kaynak: https://onedio.com/haber/ab-den-siginmacilarin-egitimi-icin-530-milyon-euro-luk-ek-fon-1071173

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu