Yaşam

ABD’den Şaşırtan ‘Anti-uydu Füzesi’ Açıklaması

Dünyada bilgi ve istihbaratın kıymeti her geçen gün artmaya devam ederken, devletler de mümkün bir savaş durumunda bu mevzuda üstünlük sağlamak için farklı savaş prosedürleri geliştirmeyi sürdürüyor. Dünyanın tartıştığı bu metotlar ortasındaysa yörüngedeki uyduların karadan yok edilmesini sağlayacak sistemler yer alıyor.

Bilhassa Rusya’nın geçtiğimiz kasım ayında gerçekleştirdiği uydu yok etme deneyi, uzay konusunda büyük bir kaygıya yol açmıştı. Deney sonrasında yok edilen uydu binlerce küçük kesime ayrılırken, bu modüller Memleketler arası Uzay İstasyonu’na tehlike saçmış, astronotların sığınağa girmesine neden olmuştu. Bugünse ABD’den uydu testleri konusunda hiç beklenmeyen ve şaşırtan bir açıklama geldi.

ABD, anti-uydu füze testlerini yasakladı

abdden sasirtan anti uydu fuzesi aciklamasi 0 bzzJWeYQ

ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris, bugün yaptığı açıklamada ABD’nin yörüngede enkaza yol açan ‘doğrudan çıkışlı anti-uydu (ASAT) füze testlerini yasaklayacağını duyurdu. Harris, Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nde yaptığı açıklamasında “Bu testler tehlikeli ve bunları yapmayacağız.” tabirlerini kullandı.

Harris, bu açıklamayla birlikte başka ülkelere de bir davette bulundu. Kendi bünyesinde tüm testleri yasaklayan ABD, böylece bir memleketler arası hareketi tetiklemek istediğini gösterdi. Harris, açıklamasında bu yasağın “uzayda sorumlu davranış için yeni normlar” geliştirilmesine yardımcı olmak üzere getirildiğini belirtti. Ayrıyeten ASAT testlerini sona erdirmenin “güvenli ve sorumlu uzay faaliyetlerini neyin oluşturduğuna dair ortak bir anlayışın” modülü olması gerektiğini paylaştı.

Rusya ve Çin üzere dev ülkelerin ABD’ye katılıp katılmayacağı şimdi bilinmiyor.

Kaynak: https://www.webtekno.com/abd-anti-uydu-fuzesi-aciklamasi-h122885.html

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu