ABD ve Huawei krizi son buluyor olabilir mi?

2 dk


ABD ve Çin arasında yaşanan gerilimin faturası Huawei‘ye kesilmiş ve ABD, Çinli teknoloji şirketine ağır yaptırımlar uygulamıştı. Yaşanan krizin sonrasında akıllı telefonlarında Google Play Store hizmetlerine erişiminin lisansını da kaybeden Huawei kendi işletim sistemini yaratarak ABD’ye alan okumuştu. Birçok Huawei kullanıcısının başını karıştıran bu ilerleme, eski akıllı telefonlarında değil, söz hususu hadise yaşandıktan ileri akıllı telefonlarını kapsıyordu. Yakın vakit evvelce tanıtılan Huawei Mate 30 serisinde Google hizmetlerinin hiçbirisi bulunmuyordu.

ABD ve Huawei krizi son hal ne?

Yaşanan krizlerin sonrasında New York Times bir yazı yayınladı ve söz hususu konuyu değerlendirdi. Her şey birlikte değerlendirildiğinde ABD idaresinden Huawei amacıyla bir yeşil ışık yakıldığının ve kara listeye alınma halunun biraz olsun hafiflediği belirtildi. Yayınlanan haberde Huawei, ABD tedarik zincirinin bir kısmından yararlanabildi. Ancak tekrar de Huawei 2018 senesinde 11 milyar dolar harcamış olmasına karşın Mate 30 serisinde Android programları amacıyla açık kaynak kodlu bir sürüm kullanmak zorunda.

Huawei‘nin App Gallery ismini verilen bu mağaza sayesinde, Google‘ın sunmuş olduğu hizmetlerin bir aynısını kullananlara sunabiliyor. Ancak tekrar de unutmamak lazım ki bu açık kaynak kodlarıyla yayılan uygulamalar tehlikeli olabilir ve programların iyi çalışmasını engelleyebilir.

NYT raporunda ise bu konunun dışında ABD Başkanı Donald Trump‘ın verilen bir karar yatıyor. Geçen hafta düzenlenen bir toplantıda Trump, ABD şirketlerine Huawei’ye ürün göndermeye başlamak amacıyla yeşil ışık yaktığını belirtiyor. Bu tekrar de hiçbir şey ifade etmeyebilir fakat verilen kararlar diğer alanlara da yayılabilir. Zira geçenlerde Trump idaresi Cisco ve Oracle gibi ABD odaklı şirketlere Huawei’ye karşı onları sağlamlaştırmak amacıyla adımlar attığını duymuştuk. Ancak söz hususu firmalar bu istekleri reddetmişti. Yani ABD’li şirketler de Trump’ın verilen bu karara karşı tepkili diyebiliriz.

Raporun devamında ise yasaklanmasına karşın ABD ürünü olmayan birtakım mamüller Çin’deki şirkete gönderildiği söyleniyor. Beyaz Saray idaresi kuşkusuz diğer planlar da geliştirdi. Bu planlar dahilinde ABD’nin Nokia ve Ericsson şirketlerine fon sağlaması düşünülüyor. Ağ ekipmanları hususu ile ilgili ilerleme planlayan Trump, Çin’in karşısında Nokia ve Ericsson şirketlerini koyarak, kullanıcıların Huawei’den uzaklaşmasını umut ediyor diyebiliriz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

45
6 Paylaşım, 45 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
3
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
1
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
3
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
1
Gururlu Hissediyorum

20 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. merhaba arkadaşlar bu web sitesi süper ötesi çok iyi, paylaşımların devamını bekliyorum