Gündem

ABD Polisi 21 Kişinin Öldüğü Okul Katliamında Yanılgısını Kabul Etti: ‘İşe Yarayacağını Bilsem Özür Dilerim’

Salı günü ABD’nin Teksas eyaletinde meydana gelen okul taarruzunda 21 kişi hayatını kaybetmiş ve 18 yaşındaki saldırgan polis tarafından öldürülerek durdurulmuştu. Polisin okula geç girmesi eleştirilmişti. Bugün yapılan açıklamada polis gücü yanlışlı olduklarını söyledi.

abd polisi 21 kisinin oldugu okul katliaminda yanilgisini kabul etti ise yarayacagini bilsem ozur dilerim 0 P9lOy4lm

BBC Türkçe’nin haberine nazaran, Texas Kamu Güvenliği Yöneticisi Steven McCraw, polisin Uvalde’deki okula ulaştıktan sonra içeri girmek için beklemesinin kusurlu bir karar olduğunu belirterek ‘İşe yarayacağını düşünsem özür dilerdim’ dedi.

Saldırgan, okula girdikten lakin 75 dakika sonra öldürülebilmişti. McCraw olay yerindeki polislerin, saldırganın içeride yalnızca barikat kurup saklandığını düşündüklerini ve etkin olarak öğrencilere ateş açmadığı kanaatine vardıklarını belirtti. Lakin o sırada saldırgan içeride, 7-10 yaşlarındaki çocukları vurmaya devam ediyordu.

Saldırganın üzerinden 1657 mermi ve 60 şarjör çıktı

abd polisi 21 kisinin oldugu okul katliaminda yanilgisini kabul etti ise yarayacagini bilsem ozur dilerim 1 ThajCnfg

18 yaşındaki saldırganın vurulduktan sonra üzerinden 1657 mermi ve 60 şarjör çıktığı açıklandı. Saldırganın Facebook’taki paylaşımlarında ve bir arkadaşına yazdığı özel bildirilerde da hücumun sinyallerini verdiği görülüyor. Paylaşımlarında saldırgan ‘Büyükannemi vurdum, bir okula da silahlı hücum yapacağım’ yazdığı belirtildi.

Instagram’da da özel iletiler üzerinden 4 kişi ile silah satın almak için konuştuğu açıklandı. Saldırgan Salvador Ramos, Uvalde kentindeki Robb İlkokulu’na bir tabanca ve bir AR-15 tüfekle saldırmıştı.

Texas Valisi Abbott, saldırgan Ramos’un rastgele bir sabıka kaydı ya da akıl hastalığı olduğuna dair bir kayıt bulunmadığını belirtti.

Yalnız ve problemli bir konut hayatı olduğu belirtilen Ramos’un konuşma zahmeti bulunduğu ve bu nedenle arkadaşları tarafından çocukluğundan beri kelamlı şiddete maruz kaldığı tabir ediliyor. Salvador Ramos’un silahla vurduğu büyükannesinin hastanedeki tedavisinin sürdüğü ve durumunun önemli olduğu belirtiliyor.

Ramos’un 18 yaşını doldurur doldurmaz iki yarı otomatik tüfek satın aldığı düşünülüyor.

abd polisi 21 kisinin oldugu okul katliaminda yanilgisini kabul etti ise yarayacagini bilsem ozur dilerim 2 KCCwVsV1

Kaynak: https://onedio.com/haber/abd-polisi-21-kisinin-oldugu-okul-katliaminda-hatasini-kabul-etti-ise-yarayacagini-bilsem-ozur-dilerim-1071765

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu