Gündem

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu Açıkladı: Neden Daima Deprem Oluyor?

6 Şubat 2023 Pazartesi sabah saat 04:17’de Kahramanmaraş Pazarcık’ta meydana gelen deprem, 10 ilde etkisini göstermiş ve diğer depremleri de tetiklemişti. Yaşanan 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından aynı gün bu sefer Kahramanmaraş Elbistan’da 7.6 büyüklüğünde başka bir deprem meydana gelmişti. Yaşanan büyük felaketin ardından global deprem ve jeoloji araştırmacıları merak edilen sorulara yanıt verdi. Neden bu kadar çok deprem oluyor?

Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan’da peş peşe meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem, yaşattığı yıkımlarla ve can kayıplarıyla akıllara kazındı.

abd jeoloji arastirmalari kurumu acikladi neden daima deprem oluyor 0 jt412JFU

Tüm Türkiye uzun bir süre depremin etkisi altından çıkamadı. Arama kurtarma çalışmaları tamamen durmuş ve enkaz kaldırma çalışmaları hız kazanmışken deprem bölgelerinde ardı arkası kesilmeyen büyük depremlerin sebebi merak edildi.

Yalnızca Kahramanmaraş ve aynı fay hattı üzerinde bulunan diğer illerde değil, Türkiye’nin pek çok bölgesinde peşi sıra depremlerin meydana gelmesi vatandaşları endişelendirmeye başladı.

abd jeoloji arastirmalari kurumu acikladi neden daima deprem oluyor 1 SejcslS1

Yerli profesörlerimiz konu özelinde açıklamalarını sürdürürken, ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) “neden bu kadar çok deprem oluyor?” sorusuna yanıt verdi.

abd jeoloji arastirmalari kurumu acikladi neden daima deprem oluyor 2 81yjkY21

Yapılan bilimsel araştırmada, afet bölgesinde süren büyük depremlerin sebebinin artçılar olduğu ifade edilirken, bunun yanı sıra “doğal olarak meydana gelen deprem aktivitesi artıyor mu?” sorusu da cevap buldu.

abd jeoloji arastirmalari kurumu acikladi neden daima deprem oluyor 3 1NHe3UvR

USGS’nin yaptığı açıklamada, dünya genelinde yaşanan deprem dalgalanmalarında herhangi geçici bir artış ya da azalış olmadığının ve oranın gayet normal olduğunun bilgisi verildi.

abd jeoloji arastirmalari kurumu acikladi neden daima deprem oluyor 4 dgeDFE7f

Dünya genelinde üst üste yaşanan bu depremlerin herhangi büyük bir depreme işaret etmediği bildirildi.

Ulusal Deprem Bilgi Merkezi’nden yapılan açıklamada, dünya çapında her yıl yaklaşık 20 bin ya da günlük 55 kadar depremin meydana geldiği bildirildi.

abd jeoloji arastirmalari kurumu acikladi neden daima deprem oluyor 5 LdcfT3OU

Neden bu kadar deprem oluyor?

abd jeoloji arastirmalari kurumu acikladi neden daima deprem oluyor 6 hKFBOTQd

USGS tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:‘1900’dan beri kaydedilen verilerde herhangi bir yılda yaklaşık 16 büyük deprem bekliyoruz. Buna büyüklüğü 7-7.9 aralığında 15 deprem ve büyüklüğü 8.0 veya daha büyük olan bir deprem dahildir.’

Kaynak: https://onedio.com/haber/abd-jeoloji-arastirmalari-kurumu-acikladi-neden-surekli-deprem-oluyor-1131194

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu