ABD Huawei’yi Satmak İçin 130’dan Fazla Lisans Talebi Aldığını Söyledi

1 dk


ABD Ticaret Bakanlığı, ABD’den Çin malı Huawei Technologies’e mal satmak amacıyla lisans şirketleri amacıyla 130’dan çok müracaat aldı. Bu teklif, Başkan Donald Trump’ın birtakım satışlara izin verileceğini belirttikten aşağı yukarı iki ay sonra geldi. Fakat Trump yönetimi, kara listedeki şirkete satışlar amacıyla şimdilik rastgele bir lisans vermedi.

Duruşma, ABD-Çin ticaret savaşında Trump’ın , dünyanın önde gelen telekomünikasyon ekipmanı yapımcısı Huawei’ye lisans alma müracaatlarındaki süratli kararları alma umutlarını azaltan karışık mesajlarıyla çakışıyor. Bu durum, Huawei’nin ABD’deki tedarik zincirindeki yonga üreticileri, program şirketleri ve başkaları amacıyla milyarlarca dolarlık satış havasını arttırdı.

Eski Ticaret Departmanı yetkilisi William Reinsch, “Yürütme organındaki hiç kimse (Trump) ne istediğini bilmiyor ve hepsi bunu bilmeden bir karar vermekten korkuyor” dedi.

Geçtiğimiz hafta Trump, Çin’in ABD mallarında 75 milyar $ ‘a yeni vergi uygulamasından birkaç saat sonra Çin ithalatında 550 milyar dolarlık tarifeleri artırma sözü verdi. Ardından, G7 liderlerinin haftasonu toplantısında Çin’e olan tonunu yumuşattı ve dünyanın en büyük iki ekonomisinin, pazarları sarsan ve büyümeyi başaran, ticaret amacıyla baştan sona ticaret savaşına son verecek bir anlaşmaya varacağını düşündüğünü söyledi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

78
9 Paylaşım, 78 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
2
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
3
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
3
Gururlu Hissediyorum

24 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir