ABD Dışişleri Bakanı İngiltere’yi Huawei İle Çalışmayı Yeniden Düşünmeye Çağırdı

3 dk


Guardian’a göre , ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo İngiltere’yi ülkenin 5G ağlarında Huawei ekipmanının kullanımına izin verme kararını yeniden gözden geçirmeye çağırdı.

ABD Dışişleri Bakanı İngiltere’yi Huawei ile Çalışmayı Yeniden Düşünmeye Çağırdı

Pompeo, ABD’nin İngiltere’nin hareketini tam olarak değerlendirmediğini söyledi. Yetkili, ABD makamlarının alternatif tedarikçiler bulma çabalarının İngiltere’ye gelecekte rotayı değiştirme fırsatı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Amerika Birleşik Devletleri daha önce müttefiklerle, özellikle İngiltere ve Almanya ile istihbarat paylaşımı ilişkilerini kesmekle tehdit etti; Huawei’yi yasaklamayı kabul etmezlerse. İngiltere, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Yeni Zelanda, Five Eyes istihbarat ittifakının üyeleridir.

İngiltere’nin Huawei’nin sınırlı incelemesinin ittifak veya diğer istihbarat paylaşımını etkileyip etkilemeyeceğini açıkça söylemese de , Reuters, Pompeo’nun ABD’nin “ABD bilgilerini” iletmek için kullanılan ağın “güvenilir” olmasını sağlayacağını doğruladığını bildirdi.

Bloomberg’e göre, Kanada Kamu Güvenliği Bakanı Bill Blair Kanada’nın İngiliz politikasını dikkatle inceleyeceğini ve devam eden bir ağ ekipmanı güvenlik incelemesinin bir parçası olarak “dijital çevreyi korumak için aldıkları önlemleri” tartacağını söyledi.

İngiliz Hükümeti Bu Haftanın Başlarında Yerli Operatörleri 5G Şebekelerinde Huawei Ekipmanını Kullanmalarını Onayladı

İngiliz hükümeti bu haftanın başlarında yerli operatörleri 5G şebekelerinde Huawei ekipmanlarını kullanmalarını onayladı, ancak % 35’lik bir sınır belirledi; bu da operatör protestolarına yol açtı.

İngiliz Telekom (BT) genel müdürü Philip Jansen, Huawei’yi kısıtlama kararının önümüzdeki beş yıl içinde operatöre yaklaşık 500 milyon liraya mal olacağı konusunda uyardı; bunların çoğu 4G ekipmanının aşamalı olarak bitmesinden kaynaklanacaktı. Bir konferans sırasında BT’nin 2019 kazançlarının üçüncü çeyreğiyle ilgili olarak, maliyetlerin çoğunun önümüzdeki üç yıla yayılabileceğini bildirdi. Ayrıca Huawei’nin “çok yardımcı” olduğunu da sözlerine ekledi; ve hükümetin kararındaki bazı önemli sorunlara rağmen, karar BT’nin EE’nin 5G ağını olabildiğince hızlı genişletmesine izin verdi.

Bu yüzden durum, ABD’deki baskılar nedeniyle İngiltere’de Huawei için giderek daha karmaşık hale geliyor. Hepsi bir uzlaşma bulacak mı? Çok yakında göreceğiz!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

98
11 Paylaşım, 98 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
2
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
1
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
3
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
3
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
2
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
3
Gururlu Hissediyorum

21 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir