Donanım

AB geri adım attı: Qualcomm’un 1 milyar dolar cezası silindi

Apple ve Qualcomm davası kapsamında kesilen para cezasında değişik bir gelişme yaşandı. Avrupa Birliği tarafından alınan yeni karara nazaran, Qualcomm’un 1 milyar euroluk cezası iptal edildi. Aygıtlarında Qualcomm’un LTE modemlerini kullanması için Apple ile anlaşan ve Apple’a ödeme yapan şirket, artık cezayı ödemek zorunda değil.

Apple-Qualcomm davasının 1 milyar dolarlık cezası iptal edildi

Avrupa Kurulu, Qualcomm’u 2011’den 2016’ya kadar Intel gibi rakip şirketlere karşı inhisar oluşturmakla suçladı. Apple’a farklı markaların çiplerini kullanmaması için milyarlarca dolar ödediği savlarına ait 2015 yılında bir soruşturma başlatıldı. Çip devi hatalı bulundu ve 997 milyon euro para cezası ödemesine karar verildi.

2018 yılında Qualcomm’u hakim pozisyonunu berbata kullanmakla suçlayan ve ceza kesen Avrupa Komitesi, nihayet kararından geri dönmüş üzere görünüyor. Qualcomm’un dört yıl boyunca yaptığı itirazlar sonucunda, 997 milyon euroluk kararın iptal edildiği aktarıldı.

ab geri adim atti qualcommun 1 milyar dolar cezasi silindi 0

Cezayı iptal eden mahkeme, o devir Apple’ın isteklerini karşılayan öbür bir şirket olmadığını söz etti. Mahkeme, Qualcomm ve Apple’ın 2011 ile 2016 yıllarındaki muahedesinin, LTE pazarındaki rekabeti bitireceği argümanlarına katılmadı.

Rekabetten Sorumlu Kurul Üyesi Margrethe Vestager’in açıklamasına nazaran, LTE konusunda başka hiçbir firma Qualcomm’a meydan okuyabilecek güçte değildi. Ayrıyeten Apple’ın diğer bir tedarikçiyi tercih etmesi çok daha değerliye mal olacaktı.

Komisyonun kararından, Apple’ın kelam konusu periyot boyunca muhtaçlıklarının çoğunluğu için Qualcomm’un LTE yonga setlerine teknik bir alternatifi olmadığı anlaşılıyor. Bu, eserleri ne kadar güzel olursa olsun hiçbir rakibin Qualcomm’a bu pazarda tesirli bir biçimde meydan okuyamayacağı manasına geliyordu.

ab geri adim atti qualcommun 1 milyar dolar cezasi silindi 1 MAs6yF5J

Ayrıca bu iptal, Avrupa Komisyonu ile Avrupa Adalet Divanı ortasındaki kopukluğu da ortaya koydu. Kurul tarafından yapılan açıklamada, dava sırasında üçüncü taraflarla toplantıların ve telefon konferanslarının düzenlenmediği aktarıldı.

Siz Apple ve Qualcomm davası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://shiftdelete.net/ab-qualcomm-1-milyar-dolar-cezasi-silindi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu