Gündem

500 TL’ye Satılan Büst Roma Periyoduna İlişkin Çıktı…

ABD’li bir bayanın 35 dolara satın aldığı yaklaşık 50 kilo tartısındaki mermer büstün tarihinin 2000 bin yıl öncesine uzandığı ortaya çıktı. 

500 tlye satilan bust roma periyoduna iliskin cikti 0

Teksas, Amerika’daki Laura Young isimli bir bayanın, 2018 yılında alışveriş yaparken denk geldiği ve yaklaşık 500 TL (34.99 Dolar) üzere bir fiyata satın aldığı heykel, hayli pahalı bir tarihi eser çıktı.

İşverenler Dünyası’nın CNN’e dayandırdığı habere nazaran, “İlginç görünen bir şey arıyordum” diyen Young, 52 kiloluk bu büstü gördüğünde satın alması gerektiğini düşündü fakat bu kadar pahalı olduğunun farkında değildi.

2011’den beri antika yapıtları sattığını söyleyen Young, satın aldığı parçanın tarihi bir geçmişi olup olmadığını görmek için biraz araştırma yaptı. Lakin satın aldığı parçanın Roma’ya uzanan bağları olacağını ve 4 yıl sonra San Antonio Sanat Müzesi’ne (SAMA) ulaşacağını şimdi bilmiyordu.

Young, mermer büst hakkında bilgi almak için müzayede meskenleri ve uzmanlarla temasa geçti.

500 tlye satilan bust roma periyoduna iliskin cikti 1 OgzEKlOc

Sonunda, New York merkezli Sotheby’s şirketi, büstün aslında antik Roma devrinden olduğunu doğruladı ve yaklaşık 2000 yaşında olduğunu kestirim etti.

Bir uzman, dijital bir bilgi tabanında büstün izini sürmeyi başardı ve Almanya’nın Bavyera kentinde yer alan Aschaffenburg kentinde 1930’lu yıllara ilişkin fotoğraflarını buldu.

SAMA’da küratörlük yapan Lynley McAlpine, CNN’e yapıtın Romalı bir askeri önder olan Sextus Pompey’in büstü olduğuna inanıldığını söyledi. Babası, Büyük Pompey, bir vakitler Jul Sezar’ın müttefikiydi.

Büst, Bavyera Hükümdarı I. Ludwig tarafından yaptırılan ve Pompejanum olarak da bilinen bir Pompeii meskeninin kopyasına yerleştirilmişti.

500 tlye satilan bust roma periyoduna iliskin cikti 2 yfY3lIvt

İkinci Dünya Savaşı’na kadar orada sergilendi ve Young, 2018’de satın alana kadar en son orada görüldü.

Sonrasında büst, savaş sırasında Pompejanum bombalanıp yok edilmeden evvel, konuttaki öbür yapıtlarla birlikte, depoya taşınmıştı. Bir noktada, tarihi büstün depodan çalındığı iddia ediliyor.

McAlpine, “Görünüşe nazaran, 1950’ye kadar depoya olduğu vakit, biri onu bulup aldı. ABD’de ortaya çıktığı için, orada bulunan kimi Amerikalıların eline geçmesi beklenen görünüyor” dedi.

Büst, şu anda bir yıllığına SAMA’ya ödünç veriliyor, fakat McAlpine, yapıtın depodan yağmalandığından beri teknik olarak Almanya’ya ilişkin olduğunu açıklıyor.

Young, eşsiz bulgusunun sergilendiğini görmekten gurur duyuyor, lakin Mayıs 2023’ten sonra büst, tekrar Pompejanum’da sergileneceği Almanya’ya geri gönderilecek.

Kaynak: https://onedio.com/haber/500-tl-ye-satilan-bust-roma-donemine-ait-cikti-1066330

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu