5 Maddede Yeni Gelen İOS 15 Özellikleri

3 dk


Apple, iPhone 13 tanıtım etkinliğinin ardından iOS işletim sisteminin yeni sürümü olan iOS 15‘i 20 Eylül Pazartesi günü yayınlayacağını bildirmişti.Bizde İOS 15’te gelen yenilikleri sizlere aktardık.

Facetime

Görüntülü arama hizmeti daha önce yalnızca iOS ve Mac cihazlarda kullanılabiliyordu.Apple kullanıcıları FaceTime uygulamasını açıp bir bağlantı oluşturmak ve bağlantıyı görüşmeye katılacak kişilere göndermek suretiyle farklı Android kullanıcılarıyla da görüşme imkanına sahip olacak.

Bildirim tasarımı

Bildirimler şimdi yeni bir görünümle sunuluyor. Kişi fotoğrafları ve daha büyük uygulama simgeleri sayesinde bildirimlerin kimden veya nereden geldiğini anlamak artık daha kolay hale getirilmiş.

Sekmeler ve Safari

Yeni Safari, denetimlere tek elle ulaşmayı kolaylaştıran ve içerikleri merkezine alan yeni bir tasarıma sahip. Kompakt ve hafif olan yeni sekme çubuğu, kullanıcıların sekmeler arasında geçiş yapabilmeleri için ekranın alt kısmında havada duruyor.

Çevrimdışı Siri

Apple, yeni mobil işletim sisteminde Siri’nin birçok komutu gerçekleştirmek için cihaz tabanlı çalışmasını sağlayarak Siri’nin konutları Apple sunucularına gönderme zorunluluğundan kurtularak daha hızlı çalışmasına imkan tanıdı. Siri, verileri cihaz üzerinde tuttuğu için cihaz kullanıldıkça komutların daha iyi anlaşılması da sağlanacak. Siri’nin cihaz tabanlı çalışabilmesi için en az A12 Bionic işlemciye sahip bir iPhone’a veya iPad’e sahip olmak gerekiyor.

Canlı metin okuyucu

Fotoğraflar uygulamasında bir fotoğraf açıldığında veya bir fotoğraf çekmek üzere kamerayı bir nesneye doğrulttuğunuzda fotoğrafta veya kadrajda bir metin varsa bunları tanıyabilecek. Görselde metin bulunduğunda dair üç satırlı küçük bir kutu belirecek ve kullanıcılar bu kutucuğa tıklayarak metni seçme, kopyalama gibi imkânlara sahip olacak.

Yeni gelen özelliklerle sizlere dahada aydınlatacağız…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

42
6 Paylaşım, 42 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
0
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
2
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
1
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
3
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
3
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
1
Gururlu Hissediyorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir