Gündem

23 Nisan’da Her Çocuk Bayram Yapamıyor: Türkiye’nin Kanayan Yarası Yoksulluk En Çok Çocukları Etkiliyor!

Yoksulluk pandemi ile tüm dünyada kanayan yara hale gelirken, pandemi sonrası ise artan gelir adaletsizliği de bunu körüklüyor. 

Türkiye’de ise durum çok daha vahim! Araştırmalarda çoğunlukla gelirlerdeki düşüş göze çarparken, enflasyon ile düşen alım gücü en kırılgan kısmı; çocukları vuruyor.  

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dünyada bir sembol olurken, ülkemizde çocukların istismar edildiği, kâfi beslenemediği, yeterli eğitim alamadığı hatta eğitim dahi alamadığı kesim büyüyor. 

Çocuklar daha çok etkileniyor!

23 nisanda her cocuk bayram yapamiyor turkiyenin kanayan yarasi yoksulluk en cok cocuklari etkiliyor 0 DX6UeDTr

Yoksulluk, taban ömür şartlarının gerektirdiği temel ihtiyaçlardan uzak kalmak olarak tanımlanırken, çocukların bu durumun olumsuz tesirlerine maruz kalma riski yetişkinlere oranla daha yüksek oluyor. Yoksullukla yetişen çocuklar hayat başkalarından geride başlarken, besin, sıhhat, eğitim üzere temel kavramlara erişmekte meşakkat yaşıyor. Çocukların bu formda büyümesi ile potansiyelleri tam olarak ortaya çıkamazken, yetişkinliklerinde de yoksulluğa mahkûm kalıyorlar. Doğruluk Hissesi’nin derlemesi, UNICEF, OECD, Derin Yoksulluk Ağı ve TÜİK dataları Türkiye ve dünyada çocukların maruz kaldığı zorlukları ve yoksulluğu gözler önüne seriyor.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), her yıl “Dünya Çocuklarının Durumu” başlıklı çocuk yoksulluğu raporu hazırlıyor.

23 nisanda her cocuk bayram yapamiyor turkiyenin kanayan yarasi yoksulluk en cok cocuklari etkiliyor 1 m6Pa9AQf

Raporda çocuk yoksulluğu, çocukların toplumda eşitliğini kısıtlayan, haklarını kullanmasını engelleyen, gelişimleri ve hayatta kalmaları için olmazsa olmaz olan kaynaklara ulaşamaması olarak tanımlanıyor.

Ekim 2021’de yayımlanan raporda, 2020 yılında dünyada 365 milyon çocuğun çok yoksulluk sonların içinde yaşadığı belirtilirken, 5 yaşından küçük çocukların ise yüzde 20’si bu sonun içinde yaşıyor. 9 Aralık 2021’de yayımlanan Covid-19 pandemisinin çocuklar üzerinde tesirlerinin değerlendirildiği raporda son dört yılda çocuk emekçi sayısının dünyada 8,4 milyon daha çocukla 160 milyona ulaştığı görüldü. Bu yılın sonunda buna 9 milyon çocuğun daha ekleneceği de kestirim ediliyor. Dünyada 50 milyon çocuk ise beslenme yetersizliği yaşadığı için çok zayıf.

Milletlerarası raporlarda Türkiye’nin ismi çok zikrediliyor

23 nisanda her cocuk bayram yapamiyor turkiyenin kanayan yarasi yoksulluk en cok cocuklari etkiliyor 2 KBz199vH

Avrupa Kurulu Parlamenterler Meclisi Toplumsal İşler, Sıhhat ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi 2022 Mart ayında Pierre-Alain Fridez’in idaresinde bir rapor hazırladı. Raporda Covid-19 pandemisi dünyada çocuk yoksulluğunu artırdı. Dünyada çocuk yoksulluğunun ortadan kaldırılmasına uzak bir noktada bulunulduğunun altı çizilirken, Ermenistan, Romanya, Sırbistan ve Türkiye’nin çocuk yoksulluğu konusunda tasa verdikleri açıklandı. 

OECD’nin hazırladığı son bilgilere nazaran, çocuk yoksulluğu üye ülkelerde ortalama yüzde 12,8 oranında olurken, Türkiye’de bu oran acı bir formda yüzde 20’nin üzerinde!

100 konutun 6’sında geliri çocuklar sağlıyor!

23 nisanda her cocuk bayram yapamiyor turkiyenin kanayan yarasi yoksulluk en cok cocuklari etkiliyor 3 aQIevIZC

Derin Yoksulluk Ağı (DYA), Eylül 2021’de “Türkiye’de Çocuk Yoksulluğu” başlıklı raporunda, İstanbul’da yaşayan ve nizamlı geliri olmayan, günlük ve toplumsal teminatı olmayan işlerde çalışan 103 hane ile görüşüldü. Raporda bu hanelerin yüzde 13’ünde çocukların çalıştığı görüldü. Yüzde 6’sında ise meskene yalnızca çocukların gelir getirdiği ortaya çıktı. Bu çocukların hurdacılık, seyyar satıcılık, dokumacılık personelliği ve atık kağıt personelliği üzere ağır şartlar altında çalışması ise dikkat çekiyor.

5 bebekten biri hazır çorba ile besleniyor!

23 nisanda her cocuk bayram yapamiyor turkiyenin kanayan yarasi yoksulluk en cok cocuklari etkiliyor 4 7WhH3rT2

Görüşülen ailelerin yüzde 85’inde kâfi gıdaya ulaşılamadığı görüldü. Yüzde 74’ünde bebek maması ve bezi almak güç olurken, yüzde 21’inde mümkün bile değil! 0-3 yaş çocuklar hazır çorba, şekerli su, pirinç lapası üzere eserlerle besleniyor. Pandemi sürecinde ailelerin yüzde 49’u pak suya erişemezken, çocukların yarısından fazlası (yüzde 57,8) eğitimine devam edemedi. Okula devam edemeyen çocukların yüzde 60’ı uzaktan eğitim için teknolojik aygıtlara, yüzde 54’ü de internet erişimine sahip değil. Eğitimine devam eden şanslı azınlığın ise yüzde 45’ini bir yetişkin takip etmezken, yüzde 39’u ise uzaktan eğitime erişim konusunda bilgisiz.

10 aileden 1’i barakada ya da çadırda yaşıyor

23 nisanda her cocuk bayram yapamiyor turkiyenin kanayan yarasi yoksulluk en cok cocuklari etkiliyor 5 4hgjfqUn

Birebir raporda 103 haneden yüzde 38,8’inin konutlarını kaybetme riskinin bulunduğu, günlük işlerde çalıştıkları ve yüzde 10’unun baraka yahut çadır şartlarında yaşadığı görüldü.

Zihinsel, ahlaki, bedensel, toplumsal ve duygusal gelişimi ile şahsî güvenliği tehlikede olan, ihmal yahut istismar edilen ya da kabahat mağduru olan çocuklara “Korunma İhtiyacı Olan Çocuk’ deniyor. Çocukların bakım ve müdafaa altına alınmasında en büyük sebep olarak ise yüzde 69,5’le toplumsal yahut maddi mahrumluk bulunuyor. 

Yoksulluğun çocukların sıhhati üzerinde olumsuz tesiri ise çok büyük

23 nisanda her cocuk bayram yapamiyor turkiyenin kanayan yarasi yoksulluk en cok cocuklari etkiliyor 6 6EZgBrAz

Yoksulluk içinde büyüyen çocuklar, sağlıklı kurallarda olmayan barınma şartları ile hayatlarını sürdürürken, beslenme kaideleri da makûs olduğundan daha fazla sıhhat sorunu yaşıyor. Açlık meselesiyle da karşı karşıya kalan çocuklar, sıhhat meselelerinde ise tıbbi dayanak bulamıyor. 

Araştırmada ailelerin %41’inin sıhhat teminatı olmadığı görülürken, %34’ünün ise sıhhat teminatının ilaçları karşılamadığı belirlendi. %18,6’sının sıhhat hizmetleri hakkında kâfi bilgisi olmadığı, %7,2’si sıhhat sistemi içinde ayrımcılık gördüğü ve %25,8’i de toplumsal garantisi olmadığı için sıhhat hizmetlerine erişemediğini belirtti.

Yoksulluk deyince Türkiye’de Hacer Foggo olmadan olmaz! Derin Yoksulluk Ağı’nın kurucularından Foggo, CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü olarak misyon yapıyor.

23 nisanda her cocuk bayram yapamiyor turkiyenin kanayan yarasi yoksulluk en cok cocuklari etkiliyor 7

ankahaber.net

Foggo, 23 Nisan nedeniyle daima yaptığı şeyi yine yapıyor ve yoksulluğa bilhassa de çocuk yoksulluğuna dikkat çekiyor. Dört çocuktan birinin obez olduğunu bunun da bir nevi tek tip beslenmeden kaynaklı bir hastalık olduğunu belirtiyor. Bilhassa devlet okullarında fiyatsız yemek olarak sunulmasının peşini bırakmıyor. Çocuklarda beslenme kaynaklı kalp hastalığı, kansızlık riskleri olduğunu anlatıyor. Yalnızca 2021-2022 yılında orta periyotta 160 bin çocuğun okula dönmediğini belirten Foggo, 2019 çocuk iş gücü isimli araştırmasında 5-17 yaş aralığındaki çocukların istihdam oranının yüzde 4.4 olduğunu ve bu çocukların çalıştıkları yerlerde savunmasız olduklarını, makus muameleye, istismara açık olduğunu hatırlatıyor.

Bir çocuk sokaktaysa risk altındadır!

Türkiye’de 10 çocuktan üçü yoksul!

23 nisanda her cocuk bayram yapamiyor turkiyenin kanayan yarasi yoksulluk en cok cocuklari etkiliyor 8

www.dogrulukpayi.com

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 20 Nisan 2022’de “İstatistiklerle Çocuk 2021” başlıklı raporda 2020 yılı prestijiyle ülkemizde fakir çocuk sayısının 7 milyon 378 bin olduğu yani ülkedeki çocukların yüzde 32,1’inin fakir olduğu görüldü.

Cumhuriyetinin temellerini attığı günü çocuklarına bayram ilan eden bir ülkeden, çocuklarının okuyamadığı, korunamadığı, beslenemediği bir ülke olmamak için bu hususta hakikaten güzellik ismine çalışan birçok kamu kurumunun, vakıf ve derneklerin olduğunu, maddi ve manevi desteklerinize açık olduklarını hatırlatmak isteriz. Tertipli ya da sistemsiz bağışlar ya da istekli çalışmalarla ayıracağınız kıymetli vaktiniz çocuklara daha güzel bir dünya kurmamıza yardım etsin. Gelecek çocukların elinde! 23 Nisan’ı tüm çocuklara bayram etmek için… 

Kaynak: https://onedio.com/haber/23-nisan-da-her-cocuk-bayram-yapamiyor-turkiye-nin-kanayan-yarasi-yoksulluk-en-cok-cocuklari-etkiliyor-1063138

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu