Genel

2020 Yılının Kasım Ayında En Çok Kazanan Oyunlar Açıklandı

SuperData Research, Kasım 2020 döneminde hangi oyunların en çok gelir elde ettiğini aktaran bilgileri paylaştı. Oyun dünyası, Kasım 2020 döneminde Kasım 2019’a göre ciddi miktarda büyüdü.

Oyun dünyası 2020 senesini eve kapanmamızın da yaptığı olumlu etki nedeniyle bir hayli canlı geçirdi. SuperData doğrulusunda yayınlanan Kasım 2020 istatistikleri, 2020 senesinin bir önceki senelere göre nasıl bir önem taşıdığına ilgi çekti. Dijital oyunlar, sadece Kasım 2020 döneminde 11,5 milyar dolarlık gelir sağladı.

Bu sayı, bir önceki senenin aynı önemine miktarla %15 daha çok. Mobil oyun sektörü Kasım 2019 devresine göre %9 miktarında büyürken PC platformunda bu miktar %22 oldu. Konsol platformları %24’lük büyüme yaşasa da rekor civarda olan Nisan 2020 döneminin gerisine düştü. Tabii bu düşüşte sınırlı sayıdaki stoka sahip PlayStation 5 ve Xbox Series X/S’in katkısı var.

2020 senesinde en çok gelir elde eden yapımlar:

2020 kasim en cok kazanan oyunlar teknobizdeyiz
2020 Yılının Kasım Ayında En Çok Kazanan Oyunlar Açıklandı 4

Oyun dünyasının yaşadığı büyüme göz alıcı durumdayken SuperData, Kasım 2020 döneminde en çok gelir elde eden yapımları da sıraladı. Yukarıdaki grafiğe göre PC platformunda en çok gelir elde eden yapımların kafasını World of Warcraft West çekti. İkinci sıradaysa League of Legends yer aldı.

Call of Duty serisi, son çıkan iki oyunuyla da bu ayın en çok gelir elde eden yapımları arasında gözüktü. 13 Kasım’da pazara sürülen Black Ops Cold War, listenin 6. esnasında kendisine yer bulurken Modern Warfare 10. sırada yer aldı. Ubisoft’un Assassin’s Creed Valhalla‘sı da 8. sırada gözüktü.

Konsol tarafında üst sıra Call of Duty: Black Ops Cold War‘a ait. İkinci sırada NBA 2K21, üçüncü sırada Watch Dogs: Legion ve dördüncü sırada Assassin’s Creed Valhalla yer aldı. Mobil taraftaysa liste Free Fire, Pokemon GO, Roblox ve Peacekeeper Elite olarak sıralandı.

Kasım ayında çıkan dev oyunlar ne kadar sattı?

call of duty black ops cold war teknobizdeyiz
2020 Yılının Kasım Ayında En Çok Kazanan Oyunlar Açıklandı 5

Paylaşılan bilgilere göre 13 Kasım’da pazara sürülen Call of Duty: Black Ops Cold War, kasım ayı süresince 5,7 milyon dijital kopya sattı. Böylece oyun, serinin rekor satan oyunu Black Ops 4‘ten %7 daha çok satmış oldu.

Ubisoft’un merakla beklenilen Assassin’s Creed Valhalla oyunuysa 1,7 milyon adet sattı. Oyun, Assassin’s Creed Odyssey‘in çıkışından daha başarılı bir çıkış yaparak %50 daha çok satmış oldu.

Sony özel oyunu Spider-Man: Miles Morales ise PlayStation 4 ve PlayStation 5 platformlarında 663.000 adet satışa ulaştı. Marvel’s Spider-Man, Eylül 2018’deki çıkışında 2,2 milyon satmıştı.

World of Warcraft: Shadowlands‘in çıkışı, World of Warcraft‘ın 2008 senesinden bu yana ilk kez en yüksek aylık geliri elde etti. Oyun, 2010 senesinden bu yana da ilk kez oyuncu sayısında rekor kırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu