Kapat
Reklam Alanı
Huawei 44 21

ABD Huawei’yi Satmak İçin 130’dan Fazla Lisans Talebi Aldığını Söyledi

ABD Ticaret Bakanlığı, ABD’den Çin malı Huawei Technologies’e mal satmak amacıyla lisans şirketleri amacıyla 130’dan çok müracaat aldı. Bu teklif, Başkan Donald Trump’ın birtakım satışlara izin verileceğini belirttikten aşağı yukarı iki ay sonra geldi. Fakat Trump yönetimi, kara listedeki şirkete satışlar amacıyla şimdilik rastgele bir lisans vermedi.

Duruşma, ABD-Çin ticaret savaşında Trump’ın , dünyanın önde gelen telekomünikasyon ekipmanı yapımcısı Huawei’ye lisans alma müracaatlarındaki süratli kararları alma umutlarını azaltan karışık mesajlarıyla çakışıyor. Bu durum, Huawei’nin ABD’deki tedarik zincirindeki yonga üreticileri, program şirketleri ve başkaları amacıyla milyarlarca dolarlık satış havasını arttırdı.

Eski Ticaret Departmanı yetkilisi William Reinsch, “Yürütme organındaki hiç kimse (Trump) ne istediğini bilmiyor ve hepsi bunu bilmeden bir karar vermekten korkuyor” dedi.

Geçtiğimiz hafta Trump, Çin’in ABD mallarında 75 milyar $ ‘a yeni vergi uygulamasından birkaç saat sonra Çin ithalatında 550 milyar dolarlık tarifeleri artırma sözü verdi. Ardından, G7 liderlerinin haftasonu toplantısında Çin’e olan tonunu yumuşattı ve dünyanın en büyük iki ekonomisinin, pazarları sarsan ve büyümeyi başaran, ticaret amacıyla baştan sona ticaret savaşına son verecek bir anlaşmaya varacağını düşündüğünü söyledi.

“ABD Huawei’yi Satmak İçin 130’dan Fazla Lisans Talebi Aldığını Söyledi” üzerine 21 yorum

  1. Ömer dedi ki:

    Güzel yazı olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir