Gündem

12 bin yıl öncesine ait insan ayak izi keşfedildi! İşte dikkat çeken o detay…

ABD’nin Utah eyaletindeki bir askeri üssün arazisinde, 12.000 yıldan daha eski olduğuna inanılan en az 88 insan ayak izi keşfedildi. Eğer bu keşif doğrulanırsa, ABD’de bu tür ayak izlerinin yalnızca ikinci keşfi olacak. Ayak izleri kısa bir süre önce Utah’ın Batı Çölü’ndeki Utah Test ve Eğitim Alanında araştırma yapan arkeologlar tarafından keşfedildi.

Şu anda çöl arazisinde çorak bir ova olmasına rağmen, bu bölgenin bir zamanlar Amerika’nın ilk yerleşimcileri tarafından sıklıkla dinlenme yeri olarak kullanılan bir vaha olduğu düşünülüyor. Ayrıca ekip, saha çalışmalarında yanmış kuş kemikleri, odun kömürü, mermi noktaları ve taş aletlerin yanında bulunan yaklaşık 12.300 yıl öncesine ait bir açık ateş çukurunun kanıtlarını da ortaya çıkardı.

Bunların tamamı insan faaliyetinin kesin işaretleri olarak öne çıkıyor. Ancak bu çalışmanın şüphesiz en önemli parçasının, toprağa gömülü olarak bulunan düzinelerce küçük ayak izi olduğunu söyleyebiliriz.

Uzak Batı Antropolojik Araştırma Grubu Baş Araştırmacısı Dr. Daron Duke yaptığı açıklamada, “Çeşitli parmak izlerinin kazılarına dayanarak, yaklaşık 5 ila 12 yaş arası çocukları olan yetişkinlerin çıplak ayak izleri bıraktığına dair kanıtlar bulduk” dedi.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/guncel/12-bin-yil-oncesine-ait-insan-ayak-izi-kesfedildi-iste-dikkat-ceken-o-detay-62ecdc2ebd2e7c7d8227bd0a

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu