10 Years Challenge Geri Döndü: Tehlike Devam Ediyor!

2 dk


Bu senenin başında bütün dünyayı “10 years challenge” isminde bir trend ele geçirmişti. Kullanıcılar, 10 sene arayla kendi fotoğraflarını paylaşıyorlardı ve değişikliklerini gösteriyorlardı. Challenge’ın tekrardan geri dönmesiyle uzmanlar uyarılarını tekrarladı.

Dünyayı kasıp kavuran “10 years challenge” bu sene de geri döndü. İnsanlar tekrardan on sene evvelki durumları ile beraber şu anki durumlarını gösteren fotoğrafları paylaşmaya başladı. Bu akım ilk olarak 2019’un Ocak ve şubat aylarında meydana çıkmıştı fakat sene sona ermek üzereyken Facebook, Twitter ve Instagram’da tekrardan meydana çıktı.

Fakat uzmanlara göre yüzümüzü internette herkesle paylaşmadan evvel iki kez düşünmekte yarar var. Bu duruma emniyet riski demek bugünümüzde alışılmış bir kavram olsa da biz yine de tek bir görüntüde olağanüstü miktarda veri bulunduğunu hatırlatalım.

Duygularınız Meydana Çıkıyor:

Picasso Labs CEO’su ve kurucusu Anastasia Leng, “Yüz ifadesini, yüz bileşenlerini, gözler, burnu, dudakları, çeneyi tanıyabilir ve duyguları açıklamak amacıyla ağız ve dudak kısmını kullanabiliriz.” demişti.

Peki Picasso Labs’tan bir yetkiliye ne amaçla güvenelim? Çünkü bu insanlar bu işin içindeler! Picasso Labs, hangi pazarlama görüntülerinin insanlarda etkili olduğunu öğrenebilmek amacıyla bilgisayar görüntüsünü kullanıyor. Yani pazarlamada etkili olan görüntüleri araştırıyorlar.

“Yalnızca bir resimde binlerce veri noktası bulunuyor. Yüz bölgesinde ten renginizden saç renginize ve kılcal çizgilere kadar her şey barınıyor. Eğer bunu sadece yüz bölgesinden çıkarıp bütün bedene yayacak olursanız verilerin adedi de artıyor.”

Evet, şu anda Instagram ve Facebook bizim kim olduğumuzu ve neye benzediğimizi gayet iyi biliyor. Fakat bizim hakkımızda bildikleri şey kilomuz ya da saç stilimizden ibaret değil. 2017 senesinde Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nün ilerlettiği bir uygulama sayesinde bunu anlatabiliriz.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü, profil resminizden kişilik özelliklerinizi ön görü edebilecek bir uygulama geliştirdi. İçinde pek çok yüze sahip olan sıcak görüntüler bir bireyin dışa dönük olduğunu ifade eder iken iç mekan görüntüleri insanların daha kızgın yapıya sahip olduğunu meydana çıkardı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

55
7 Paylaşım, 55 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Ettim Nefret Ettim
1
Nefret Ettim
Şaşırdım Şaşırdım
0
Şaşırdım
Yanlış Yanlış
2
Yanlış
Eğlenceli Eğlenceli
2
Eğlenceli
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Komik Buldum Komik Buldum
1
Komik Buldum
Gururlu Hissediyorum Gururlu Hissediyorum
2
Gururlu Hissediyorum

3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir